کد خبر: 22855تاریخ انتشار : 12:01:45 - سه‌شنبه 13 سپتامبر 2022

کارت‌خوان‌های اجاره‌ای علت اصلی فرار مالیاتی در مازندران

مدیرکل امور مالیاتی مازندران گفت: علت اصلی فرار مالیاتی در استان کارت خوان‌های اجاره‌ای و بی‌هویت در برخی واحدهای صنفی، تولیدی و خدماتی است. محسن اسلامی ورکی  افزود: براساس آمار حدود ۳۶۵ هزار و ۹۳۹ دستگاه کارت‌خوان در واحدهای صنفی، خدماتی و تولیدی مازندران فعال است که ۳۰ تا ۵۰ هزار مورد از این دستگاه‌ها […]

کارت‌خوان‌های اجاره‌ای علت اصلی فرار مالیاتی در مازندران

مدیرکل امور مالیاتی مازندران گفت: علت اصلی فرار مالیاتی در استان کارت خوان‌های اجاره‌ای و بی‌هویت در برخی واحدهای صنفی، تولیدی و خدماتی است.

محسن اسلامی ورکی  افزود: براساس آمار حدود ۳۶۵ هزار و ۹۳۹ دستگاه کارت‌خوان در واحدهای صنفی، خدماتی و تولیدی مازندران فعال است که ۳۰ تا ۵۰ هزار مورد از این دستگاه‌ها به دلیل بی‌هویتی و اجاره‌ای بودن به سامانه‌های مالیاتی متصل نیستند.

وی ادامه داد: میزان فرار مالیاتی از طریق کارتخوان‌های بی‌هویت یکی از چالش‌های اساسی در اقتصاد مازندران و همچنین کشور است که باید برای رفع این چالش از سوی بانک مرکزی اقدامات ویژه‌ای صورت گیرد.

مدیرکل امور مالیاتی مازندران، میزان فرار مالیاتی در یک دوره یکساله در استان را ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: استفاده از دستگاه‌های کارت خوان بی‌هویت تنها مربوط به یک صنف خاص نیست بلکه به تناوب در تمام بخش‌های خدماتی، تولیدی، صنفی استان دیده می شود.

اسلامی ورکی تصریح کرد: مسئولیتی از سوی مسئولان استانی برای جمع‌آوری دستگاه‌های کارت خوان بی‌هویت وجود ندارد و بانک مرکزی با پیگیری و اتخاذ راهبردهای قانونی باید دستگاه‌هایی که به سامانه مالیاتی متصل نیستند را جمع آوری کند.

وی اضافه کرد: براساس آمار بانک مرکزی از مجموع هشت میلیون دستگاه کارتخوان در کشور حدود سه میلیون و ۹۰۰ هزار مورد از این دستگاه‌ها بی‌هویت هستند که این معضل در کنار فرار مالیاتی چالشی برای پول شویی، ارتشاء و قاچاق کالا است.

مدیرکل امور مالیاتی مازندران خاطر نشان کرد: برخی افراد و اصناف سودجو از مدارک شناساسی خانم‌های خانه‌دار و همچنین بیکار سوء استفاده و با مشخصات این افراد برای تحویل کارتخوان اقدام می‌کنند که باید با تدوین قوانین و مقررات جلوی این سوء استفاده‌ها گرفته شود.

بر اساس گزارش رسمی امور مالیاتی مازندران، میزان درآمد مالیاتی جمع آوری شده از ابتدای فروردین تا پایان مرداد سال جاری در استان یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود. در مازندران ۱۶۰ هزار نفر به عنوان شخصیت حقیقی و ۱۱ هزار نفر به عنوان شخصیت‌ حقوقی مالیات پرداخت می‌کنند.  از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۰ هزار مودی جدید مشمول پرداخت مالیات در استان شناسایی شدند.