کد خبر: 22863تاریخ انتشار : 12:12:16 - سه‌شنبه 13 سپتامبر 2022

دمای هوای مازندران پنجشنبه و جمعه تا ۱۳ درجه کاهش می‌یابد

هواشناسی مازندران با اشاره به ورود سامانه جدید بارشی از اواخر روز چهارشنبه، پیش‌بینی کرد که دمای هوای این استان در ۲ روز منتهی به آخر هفته جاری یعنی روزهای پنجشنبه و جمعه به طور میانگین هفت تا ۱۳ درجه کاهش یابد.  هواشناسی شرایط جوی مازندران طی امروز و فردا را پایدار و با افزایش […]

دمای هوای مازندران پنجشنبه و جمعه تا ۱۳ درجه کاهش می‌یابد

هواشناسی مازندران با اشاره به ورود سامانه جدید بارشی از اواخر روز چهارشنبه، پیش‌بینی کرد که دمای هوای این استان در ۲ روز منتهی به آخر هفته جاری یعنی روزهای پنجشنبه و جمعه به طور میانگین هفت تا ۱۳ درجه کاهش یابد.

 هواشناسی شرایط جوی مازندران طی امروز و فردا را پایدار و با افزایش نسبی دما اعلام و پیش بینی کرد که با ورود سامانه جدید بارشی از شامگاه چهارشنبه و با تقویت آن در ۲ روز منتهی به آخر هفته جاری که با بارش باران، وزش باد نسبتا شدید و رعد و برق نیز همراه است ، دمای هوا به طور محسوسی کاهش خواهد یافت و این وضعیت تا پایان روز جمعه تداوم خواهد داشت.

طبق پیش‌بینی هواشناسی، با خنک‌تر شدن هوا از نخستین ساعت بامداد روز پنجشنبه، میانگین دمای هوا در شهرهای ساحلی و جلگه ای مازندران در روز جمعه در مقایسه با روز چهارشنبه با هفت تا ۹ درجه کاهش به ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد بالای صفر می رسد و دمای هوای مناطق کوهستانی استان نیز با ۹ تا ۱۳ درجه کاهش بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد بالای صفر در نوسان خواهد بود.

جدول پیش‌بینی پنج روزه هواشناسی مازندران نشان می‌دهد که بیشترین میزان کاهش دمای هوا طی این مدت را در شیاده بندپی بابل، میاندرود و گلوگاه شاهد خواهیم بود به گونه‌ای که دمای هوای این مناطق به طور میانگین از ۳۴ تا ۳۶ درجه سانتی‌گراد بالای صفر در روز چهارشنبه با ۹ درجه کاهش در روز جمعه به ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌رسد. شهرهای ساری، آمل، بابل، بهشهر، قائمشهر، چالوس، تنکابن و رامسر هم در این مدت شاهد بیشترین میزان کاهش دما خواهند بود. دمای هوای این مناطق از ۳۲ و ۳۶ درجه سانتی‌گراد بالای صفر در روز چهارشنبه، با هشت درجه کاهش در روز جمعه بین ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد بالای صفر در نوسان خواهد بود.

مناطق ییلاقی مازندران نیز همانند شهرهای ساحلی و جلگه‌ای کاهش دمای محسوسی را تجربه خواهند کرد . بیشترین میزان کاهش دما طی این مدت مربوط به آلاشت است. دمای هوای این منطقه از ۳۱ درجه سانتی‌گراد بالای صفر در روز چهارشنبه با ۱۳ درجه کاهش در روز جمعه به ۱۸ درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌‍رسد و پس از آن بیشترین میزان کاهش دما در رینه آمل اتفاق خواهد افتاد. دمای هوای این منطقه نیز از ۳۱ درجه سانتی‌گراد بالای صفر در روز چهارشنبه با ۱۲ درجه کاهش در روز جمعه به ۱۹ درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌رسد.

هواشناسی شرایط جوی مازندران بر اساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه‌های پیـش‌یابی هواشناسـی را طی امروز و فردا صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش تدریجی و محسوس دما و از  چهارشنبه شب از سمت غرب با افزایش ابر، وزش باد نسبتا شدید و با رگبار پراکنده باران پیش بینی کرده است. دمای هوا نیز طی این مدت در مناطق غربی بین ۲۸ تا ۳۳ و در مناطق مرکزی و شرقی نیز ۳۳ تا ۳۶ درجه سانتی گراد بالای صفر در نوسان خواهد بود.

آسمان مازندران در روز پنجشنبه نیمه ابری تا ابری، در ارتفاعات گاهی مه آلود، همراه با کاهش دما، وزش باد، رگبار باران و احتمال وقوع رعد و برق پیش بینی شده است. بیشینه دما در این روز در مناطق ساحلی و جلگه ای بین ۲۳ تا ۲۸ و در ارتفاعات نیز بین ۱۶ تا ۲۲ درجه سانتی گراد بالای صفر پیش‌بینی شده است.

طبق پیش‌بینی هواشناسی، آسمان مازندران در آخرین روز هفته جاری یعنی جمعه نیمه ابری تا ابری و با بارش پراکنده باران و وزش باد پیش بینی شده که از اواخر روز بتدریج با کاهش ناپایداری و ابر همراه می شود. دمای هوا نیز در این روز در مناطق ساحلی و جلگه ای بین ۲۵ تا ۲۸ و در ارتفاعات نیز بین ۱۶ تا ۲۲ سانتی گراد بالای صفر پیش‌بینی شده است.

هواشناسی پیش‌بینی کرد که با خروج سامانه بارشی از اواخر روز جمعه ، آسمان مازندران در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش تدریجی دما همراه است و میانگین دمای هوا نیز در مناطق ساحلی و جلگه ای بین ۲۷ تا ۳۳ و در ارتفاعات نیز بین ۲۰ تا ۲۷ درجه سانتی گراد بالای صفر پیش‌بینی شده است.

داده‌های آماری از ایستگاه‌های هواشناسی مازندران نشان می‌دهد که گلوگاه با ثبت دمای ۳۱.۸ و آلاشت نیز با ۲۱.۸ درجه سانتی‌گراد بالای صفر گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق استان در طی ۲۴ ساعت گذشته بودند.

دمای هوای شهر ساری مرکز مازندرنا نیز امروز در گرم ترین ساعت به ۳۳ درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌رسد که این میزان در مقایسه با روز گذشته حدود ۲ درجه افزایش نشان می‌دهد.

وضعیت دریای خزر نیز طی امروز همراه با موج کوتاه و باد متوسط پیش‌بینی شده است.