کد خبر: 22867تاریخ انتشار : 18:53:24 - چهارشنبه 14 سپتامبر 2022

نماینده ولی فقیه در مازندران: حفظ جنگل از تجاوز باید جدی گرفته شود

نماینده ولی فقیه در مازندران گفت : حفظ جنگل از تجاوز باید جدی گرفته شود و ما واقعا نگران این موضوع هستیم.  آیت الله محمدباقر محمدی لائینی  در دیدار مدیرکل جدید میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان با وی ،اظهار کرد: ظرفیت های بسیار وسیع مازندران که تحت مدیریت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع […]

نماینده ولی فقیه در مازندران: حفظ جنگل از تجاوز باید جدی گرفته شود

نماینده ولی فقیه در مازندران گفت : حفظ جنگل از تجاوز باید جدی گرفته شود و ما واقعا نگران این موضوع هستیم.

 آیت الله محمدباقر محمدی لائینی  در دیدار مدیرکل جدید میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان با وی ،اظهار کرد: ظرفیت های بسیار وسیع مازندران که تحت مدیریت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است باید هم حفظ و هم موارد جدید کشف و ثبت شده و وارد چرخه گردشگری شود که نتیجه آن کسب درآمد بیشتر برای استان است.

وی اظهار داشت: این که فقط ۸۰۰ اثر از سه هزار اثر تاریخی در استان مازندران ثبت شده ،جای تاسف دارد. اثر پیشینیان اگر ثبت نشود یعنی شناسنامه‌ای ندارد و چنانچه تخریب شود یا از بین برود همچون اثری است که اصلا وجود نداشت. توصیه ما در این زمینه ثبت مابقی آثار ثبتی با برنامه‌ریزی دقیق ۲ ساله است.

محمدی لائینی تصریح کرد: هر کدام از سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کارکردهای مربوط به خودش و وسیعی دارد. مازندران اگر هیچ چیز جز ظرفیت مسافرپذیری و گردشگری نداشت می توانست به خودکفایی و ارزآوری خوبی برسد.

نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره به بازدید رئیس جمهور در سفر به مازندران از تالاب میانکاله، یادآور شد: این ظرفیت مهم گردشگری طبیعی مورد توجه رئیس جمهور بود. همچنین گردشگری در مازندران زیارتی و سیاحتی است و مسوولان این حوزه باید خدمات ملی ارائه بدهند. باید مراکز فرهنگی و رفاهی بویژه در حوزه دریا ایجاد شود تا شاهد افزایش درآمدزایی باشیم. مثلا تا پایان امسال تعدادی مجتمع فرهنگی و رفاهی را فعال کنند چرا که عملا شاهد هیچ خدماتی نیستیم.

وی افزود : جنگل‌های هیرکانی مازندران در دنیا بی‌نظیر است ، اما ما شاهد تخریب در این حوزه هستیم. این جنگل به این مهمی نیاز به یک مرکز اطفای حریق هوایی مجهز دارد تا آتش‌سوزی‌ها در همان مراحل اول کنترل و مهار شود ، اما متاسفانه موجود نیست که باید مورد توجه مسوولان باشد. حفظ جنگل از تجاوز باید جدی گرفته شود و ما واقعا نگران این موضوع هستیم.

محمدی لائینی با بیان این که صنایع دستی مازندران نیاز به احیا و تقویت دارد ، گفت : ایجاد بازار فروش برای حمایت از فعالان صنایع دستی نیز ضرورت دارد. اگر گردشگری ما کنترل‌شده باشد بازار صنایع دستی نیز گرم است.صنایع دستی مازندران واقعا بی‌نظیر بوده و حرفی برای گفتن دارد.

وی ادامه داد : میراث فرهنگی مازندران نیز بی‌نظیر است. اینجا دیار علویان است و همه جای استان آثار خوبی دارد که نیاز به رسیدگی، تعمیرات و توجه دارد. برای ساماندهی به این ظرفیت‌ها تا پایان این دولت باید چشم‌انداز خوبی تعریف شود. مسوولان باید کار را جدی گرفته و با دستگاه‌های نظارتی به‌ویژه در برخورد با متجاوزین ارتباط خوبی داشته باشند. ما هم در این زمینه منتظر ارائه گزارش از جانب مدیران استانی هستیم.