کد خبر: 22885تاریخ انتشار : 14:15:57 - یکشنبه 18 سپتامبر 2022

مشکلات کشت قراردادی برنج داد نمایندگان مازندران را درآورد

در حالی بیش از یکماه از برداشت برنج در مازندران می گذرد که این محصول پس از تبدیل شدن در شالیکوبی ها، دپو شده و خریداری ندارد، در واقع مشکلات مربوط به اعتبارات دولتی باعث شده تا در بخش نهایی کشت قراردادی یا خرید تضمینی برنج، مازندران دچار چالش شود. این چالش سرانجام داد نمایندگان […]

مشکلات کشت قراردادی برنج داد نمایندگان مازندران را درآورد

در حالی بیش از یکماه از برداشت برنج در مازندران می گذرد که این محصول پس از تبدیل شدن در شالیکوبی ها، دپو شده و خریداری ندارد، در واقع مشکلات مربوط به اعتبارات دولتی باعث شده تا در بخش نهایی کشت قراردادی یا خرید تضمینی برنج، مازندران دچار چالش شود. این چالش سرانجام داد نمایندگان استان را درآورد و آنان خواستار حل و فصل سریع این مشکل از سوی دولت شدند.

برنج دومین محصول استراتژیک کشور در بحث امنیت غذایی است که در استان های شمالی و به ویژه مازندران کشت می شود و از آنجا که اولویت اول کشور از نگاه مقام معظم رهبری امنیت غذایی عنوان شده است بنابراین حل مشکلات در این بخش از درجه اهمیت خاصی برخوردار است.

در این راستا و بر اساس دستورالعمل وزارت جهاد کشاورزی در مازندران برای اولین سال، کشت قراردادی برنج به اجرا درآمد تا با خرید تضمینی این محصول در زنجیره نهایی تولید، خیال کشاورز و مصرف کننده برای همیشه آسوده شود تا علاوه بر تنظیم و تعدیل قیمت برنج در محصول با این رویکرد، دست دلالان نیز از بازار این محصول استراتژیک کوتاه بماند.

هرچند شروع اجرای کشت قراردادی برنج در مازندران مثبت ارزیابی شد اما در زمان برداشت محصول با کمبود اعتبارات دولتی، حالا کشت قراردادی برنج به زعم و گواه کارشناسان به بن بست رسیده و با شکست روبرو شده است و اگر چاره و تدابیر درستی برای بازار این محصول اتخاذ نشود، باز حکایت سال های قبل تکرار شده و سود اصلی بازار برنج به جیب دلالان و تجار فرصت طلب خواهد رفت و مجددا کشاورز و مصرف کننده متضرر خواهند شد.

حالا این چالش مهم، داد نمایندگان استان مازندران به ویژه نمایندگان ساری، آمل و بابل که دارای بیشترین سطح تولید محصول در استان هستند را درآورده و این نمایندگان در جلسه بررسی مشکلات کشاورزی مازندران خواستار حل این مشکل از سوی دولت شدند. 

دغدغه ای برای حل مشکل مازندران در دولت وجود ندارد

نماینده مردم بابل در مجلس با اشاره به اینکه فشار زیادی بر دوش کشاورزان و سورتینگ داران مازندرانی بوده و دچار بحران شده اند و دولت نیز آن ها را رها کرده است گفت: دولت هیچ اهمیتی برای برنج و مرکبات مازندران قائل نشده بنابراین دغدغه اصلی در مدیریت کلان استان و نمایندگان، بررسی و حل وضعیت نامناسب برنج و مرکبات مازندران است.

علی کریمی فیروزجایی با بیان اینکه کشاورزان و سورتینگ داران متولی دلسوزی ندارند، تصریح کرد: ما به رئیس جمهور و وزرا رای اعتماد دادیم به شرطی که مشکل مردم  را حل کنند این شیوه مملکت داری شایسته نیست.

وی با اشاره به اینکه طبق منویات رهبری امنیت غذایی وابسته به حمایت دولتی است خاطرنشان کرد: برنج یکی از استراتژیک ترین محصولات در امنیت غذایی کشور است اما با این ظرفیت به دلیل مشکلات مردم مازندران دچار بحران شده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: تا زمانی که زیرساخت ها فراهم نشود، هر تلاشی بی ثمر است اگرچه نگاه حمایتی نیز در رفع این مشکل در سطح کلان برای مازندران وجود ندارد.

کریمی فیروزجایی با اشاره به اینکه تعهد دولت به برنج کاران عملی نشد تصریح کرد: وزارتخانه دغدغه ای برای کشاورزان مازندرانی ندارد.

حمایت همه جانبه از محصول استراتژیک برنج

مهدی سعادتی بیشه سری، دیگر نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه ۳۰۰ نوع محصول در مازندران تولید می شود اظهار کرد: باید نگاه متولیان امر به کشاورزی عوض شود و چنین نگاه نادرستی در هیچ جای دنیا پذیرفته نیست.

سعادتی به ضرورت حمایت همه جانبه از محصولات استراژیک کشور اشاره کرد و با ابراز گلایه از اینکه هیچ اقدام حمایتی تاکنون در حوزه کاشت، داشت و برداشت برنج مازندران نشده است تصریح کرد: با این رویکرد، کشاورز هیچ امیدی به دولت ندارد.

وی با اظهار به اینکه کشاورزان در فرآیند تولید با چالش هزینه بالای نهاده های کشاورزی، مزد کارگران و مسائل بسیار دیگر مواجه بوده و از هیچ تسهیلاتی بهره مند نیستند، از مشکلات خرید محصولات تولیدی مازندران خبرداد و گفت: ۲۰ درصد تولید مرکبات کشور از بابل است.

نماینده بابل با بیان اینکه سال گذشته با قیمت گذاری نامناسب مرکبات، باغداران با ضرر سنگینی مواجه شدند، خاطرنشان کرد: چطور دولت برای کلزا، چای و گندم خرید تضمینی دارد ولی متولی برنج در وزارتخانه نداریم که خرید تضمینی داشته باشیم.

این مقام مسئول یادآور شد: مگر محصولی استراتژیک تر از برنج داریم که دولت حمایت نمی کند؛ اگر حمایت شود ظرف سه ماه به خودکفایی می رسیم.

سعادتی گفت: باید دولت برای حمایت از تولید مرکبات ۴۰ هزار میلیارد تومان اختصاص دهد تا شاهد مشکلات سال قبل نباشیم.

یک حجره در وزارتخانه جهاد کشاورزی برای برنج نیست

نماینده مردم آمل با اشاره به مشکل زیرساختی و وضعیت بحرانی کشاورزی مازندران اظهار کرد: چندین روز است که برنج مازندران تبدیل شده اما هنوز یک کیلو خریداری نشده و در شالیکوبی ها دپو شده است.

رضا حاجی پور با اشاره به اینکه کشاورزان مازندران متولی و حمایت گری ندارند تصریح کرد: چرا سازمان آرد و نان داریم اما سازمان برنج نداریم.

حاجی پور خاطرنشان کرد: قطب برنج کشور در مازندران است و آیا شایسته نیست در وزارتخانه حداقل یک حجره برای پیگیری برنج مازندران وجود داشته باشد؛ این بی توجهی جای بسی تاسف دارد.

نماینده مردم آمل بیان کرد: ۲۳۰ هکتار زمین شالیکاری در مازندران داریم ولی امکانات و تجهیزات کشاورزی در استان گیلان است.

وی تصریح کرد: امروز هزینه تولید سنتی یک کیلو برنج ۷۰ هزار تومان و تولید یک کیلو برنج مکانیزه ۶۲ هزار تومان است؛ مردم ایران باید از این هزینه ها مطلع شوند و نگویند قیمت برنج گران است.

حاجی پور با اشاره به اینکه سورتینگ داران ما هرساله دچار مشکل هستند افزود: رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی صدای مردم را بشنوند.

حاچی پور با بیان اینکه تاکنون زیرساختی برای خرید و صادرات مازندران مهیا نشده است خاطرنشان کرد: عدم برنامه ریزی و توجه کافی دولت، کشاورزان را مجبور کرده تا برنج خود را به دلالان به قیمت ناچیز بفروشند.

ضرورت اصلاح خرید تضمینی محصولات مازندران

منصورعلی زارعی کیاپی، نماینده ساری و عضو شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی مجلس نیز با اشاره به اینکه مازندران نیازمند سیاست های حمایتی دولت است گفت: کشاورزان چشم انتطار اصلاح خرید تضمینی محصولات تولیدی خود هستند.

زارعی با هشدار نسبت به اینکه اگر تدابیر درستی برای حل مشکلات کشاورزان مازندران اتخاذ نشود این چالش ها را در سالهای آتی هم تکرار می شوند، به ظرفیت ویژه مازندران در حوزه تولیدات کشاورزی اشاره کرد و افزود: در این حوزه نیازمند حمایت جدی دولت هستیم، نباید این بار سنگین به دوش کشاورز باشد.

رئیس فراکسیون امنیت غذایی و عضو کمیسون کشاورزی و اصل نود مجلس به دغدغه جدی مقام معظم رهبری در حوزه امنیت غذایی و لزوم حمایت دولت برای انجام این مهم اشاره کرد و یادآور شد: باید نگاه حاکم از واردات به سمت صادرات تغییر کند و با اراده ای که در دولت سیزدهم وجود دارد انتظار داریم این نگاه عوض شود.

زارعی به ضرورت اصلاح قوانین تاکید کرد و گفت: در گذشته کشاورزان و تشکل های کشاورزی نقشی در تعیین قیمت محصولات اساسی نداشتند و دولت و شورای اقتصاد نرخ را تعیین می کرد ولی در حال حاضر از ۱۱ عضو شورای قیمت گذاری تنها سه نفر دولتی و بقیه همه از کشاورزان و نمایندگان کشاورز هستند که این خود گام مهمی است.

وی تصریح کرد: اینکه نگران واردات برنج هستیم و قیمت برنج داخلی از برنج خارجی بیشتر است به این علت است که هزینه تولید بسیار بالا و میزان بهره وری پایین است که باید هزینه تولید را کاهش و بهره وری را افزایش دهیم.

رئیس فراکسیون امنیت غذایی مجلس همچنین به ضرورت اصلاح تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی و اتخاذ سیاست های حمایتی برای رونق بخش کشاورزی اشاره و یادآور شد: کشاورزان کشور و مازندران چشم انتظار اصلاح و قیمت گذاری محصولات کشاورزی هستند./ایسنا