کد خبر: 23262تاریخ انتشار : 12:06:35 - یکشنبه 13 نوامبر 2022

۶۱ درصد اشتغال مازندران مربوط به صنایع بزرگ است

معاون برنامه ریزی سازمان صمت مازندران با اشاره به محرومیت استان از صنایع بزرگ مقیاس گفت: ۶۱ درصد اشتغال حوزه صنعت استان مربوط به ۳۰۷ کارخانه بزرگ است. جهانگیر بائی لاشکی  تأمین سرمایه طرح‌های تولیدی و صنعت از طریق زنجیره مالی و بازار سرمایه را از برنامه‌ها برشمرد و گفت: طی یکسال گذشته برای برخی […]

۶۱ درصد اشتغال مازندران مربوط به صنایع بزرگ است

معاون برنامه ریزی سازمان صمت مازندران با اشاره به محرومیت استان از صنایع بزرگ مقیاس گفت: ۶۱ درصد اشتغال حوزه صنعت استان مربوط به ۳۰۷ کارخانه بزرگ است.

جهانگیر بائی لاشکی  تأمین سرمایه طرح‌های تولیدی و صنعت از طریق زنجیره مالی و بازار سرمایه را از برنامه‌ها برشمرد و گفت: طی یکسال گذشته برای برخی از واحدهای تولیدی بزرگ از طریق بازار سرمایه و بورس تأمین منابع مالی شده است.

وی توزیع اوراق را از سازوکارها برای تأمین سرمایه ذکر کرد و گفت: منابع مالی بانک‌ها محدود است و پاسخگوی نیازهای تولید نیست با این حال از ظرفیت این بخش نیز در حوزه تولید استفاده می‌شود.

وی با اظهار اینکه وضعیت سهام و صندوق‌های مالی چندان مطلوب نیست، گفت: بازار اوراق کار نو به شمار می‌رود و باید واحدهای تولیدی با این بازار نیز آشنا شوند.

بائی لاشکی یادآور شد: طبق آمارها دو هزار و ۴۹۵ واحد صنعتی در استان وجود دارد که رتبه دهم کشور از نظر تعداد، رتبه ۱۷ سرمایه گذاری و رتبه ۱۱ اشتغال را عهده دار هستیم.

معاون برنامه ریزی سازمان صمت مازندران تصریح کرد: از این تعداد ۳۰۷ واحد جزو واحدهای بزرگ محسوب می‌شوند و بالای ۵۰ نفر اشتغال دارند و ۱۲ درصد صنعت استان را شامل می‌شود.

وی با عنوان اینکه ۶۹ درصد سرمایه گذاری و ۶۱ درصد اشتغال صنعت مربوط به ۳۰۷ واحد صنعتی بزرگ است، گفت: به دلیل اقلیم شکننده استان امکان استقرار واحدهای تولیدی بزرگ در استان با محدودیت روبرو است.

وی یادآور شد: در استان ۱۱۵ واحد دانش بنیان فعالیت دارند و این واحدها ۵۶۲ محصول تولید می‌کنند که ۶۸ واحد با بیش از ۴۹۳ محصول زیرنظر صمت قرار دارد.