کد خبر: 24628تاریخ انتشار : 14:07:32 - دوشنبه 8 مه 2023

صندوق امداد ولایت مازندران ، پشت نوبتی ندارد

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) مازندران از برگزاری نشست خبری در شهرهای مختلف استان خبر داد. حجت الاسلام بشیر عالیشاه صبح امروز در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران قائم شهری گفت: بنده کارم را از ابتدای سال ۱۴۰۲ و با شعار “نداریم ، نمی توانیم و نمی شود در قاموس ما جایی […]

صندوق امداد ولایت مازندران ، پشت نوبتی ندارد

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) مازندران از برگزاری نشست خبری در شهرهای مختلف استان خبر داد.
حجت الاسلام بشیر عالیشاه صبح امروز در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران قائم شهری گفت:
بنده کارم را از ابتدای سال ۱۴۰۲ و با شعار “نداریم ، نمی توانیم و نمی شود در قاموس ما جایی ندارد” شروع کردم.
در آستانه ماه مبارک رمضان هم با برگزاری جشن لبخند و ۲۵ برنامه فرهنگی دیگر با محوریت قرض ماندگار و جشن گلریزان برکات بسیار خوبی شامل حال ما و خانواده های تحت پوشش شد. وی ضمن اشاره به مشارکت بالای خیرین در مازندران از اهدای ۵ هزار متر زمین با کاربری های مختلف خبر داد و تصریح کرد: خانواده های تحت پوشش کمیته امداد باید لمس بکنند که چه خدماتی گرفته اند. به همین دلیل خیرین عزیز فقط از راه اهدای وجه نقد یا کالا می توانند به مددجویان کمک کنند.
عالیشاه ادامه داد: چند روز گذشته رزمایش جهیزیه برگزار شد که در آن ۲۵۳ جهیزیه به ارزش ۱۰ میلیارد تومان در اختیار مددجویان قرار گرفت.
وی همچنین یادآور شد: در مازندران حدود ۳۶۰۰ روستا وجود دارد که اگر هر روستا ۵ میلیون تومان به صندوق امداد و ولایت کمیته امداد کمک بلاعوض داشته باشند ، ما می توانیم در قالب قرض ماندگار به ازای آن ۴۵ میلیارد تومان هم افزایی از مرکز بگیریم.
ما برای طرح قرض ماندگار برنامه های مختلفی ارائه دادیم.
مثلا اینکه اگر هر مرکز نیکوکاری ۲ میلیون تومان ، هر شورای زکات ۲ میلیون تومان ، هر مشترک صندوق صدقات ۱۰ هزار تومان ، هر حامی طرح اکرام که ۵۰ هزار نفر هستند ، مبلغ صد هزار تومان به صورت بلاعوض کمک نمایند ، مبلغ ۲۰ میلیارد تومان به صندوق امداد و ولایت تزریق می شود که به ازای آن ما می توانیم ۶۰ میلیارد تومان هم افزایی دریافت کنیم و به هزاران مددجوی متقاضی وام قرض الحسنه بدون بهره بدهیم.
این هم افزایی سه برابری فقط مختص مازندران است و برکت قرض ماندگار در صندوق امداد و ولایت به شمار می رود.
مدیر کل کمیته امداد مازندران ، توانمند سازی را مهمترین رویکرد این اداره کل دانست و افزود: سقف وام اشتغالزایی برای سال جاری تا ۳۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده اما سرانه در نظر گرفته شده ۱۰۰ میلیون تومان است. در سال گذشته ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی پرداخت و ۱۶ هزار و ۸۰۰ فرصت شغلی جدید ایجاد شد. امسال نیز هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش اشتغال و ۲۰ هزار سهمیه فرصت شغلی برای استان در نظر گرفته شده است.
در ۲۸ اردیبهشت سال جاری از سه هزار نفر از کسانی که در سالهای گذشته وام اشتغالزایی گرفته اند و به خودکفایی رسیده اند در مجتمع شهید رجایی فریدونکنار تجلیل به عمل خواهد آمد.
ما هم خانه می سازیم و هم خانواده
حجت الاسلام بشیر عالیشاه در حوزه مسکن نیز اذعان کرد:
احداث مسکن محرمین و مسکن ملی ، تعمیرات خانه های فرسوده ، احداث حمام و سرویسهای بهداشتی و لوله کشی آب و گاز از جمله کارهایی است که در بخش مسکن انجام می شود. در سال گذشته هزار واحد مسکونی در اختیار خانواده های تحت پوشش قرار گرفت.
برای ساخت این واحدها ، ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات از طریق بنیاد مسکن و صد میلیون تومان از طرف کمیته امداد پرداخت و بخشی از هزینه ها نیز توسط مشارکت خیرین و گروههای جهادی تامین شده است. ما هم خانه می سازیم و هم خانواده تشکیل می دهیم. این یعنی که کمیته امداد در فرهنگ سازی برای جوانان و تشویق آنها به ازدواج هم نقش پررنگی دارد. در حال حاضر دو هزار مسکن شناسایی و ۵۰۰ واحد موفق به اخذ پروانه ساختمان شدند و ۱۵۰۰ واحد نیز در دست اقدام گرفتن پروانه هستند. امسال دو هزار
واحد مسکونی کلنگ زنی خواهد شد. با اجرای طرح نهضت مسکن که اسفند گذشته به دستور رییس جمهور آغاز شده بود ، کلیه مددجویان فاقد مسکن تا پایان سال جاری صاحب خانه خواهند شد.
وی از اعزام ۷۶۰ نفر از خانواده های تحت پوشش به کربلا و اعزام سه هزار نفر به مشهد مقدس خبر داد و تصریح کرد:
بیشتر از ۱۵ هزار نفر دانش آموز و ۱۶۰۰ نفر دانشجو تحت پوشش کمیته امداد هستند که از این تعداد ۲۵۰ نفر در کنکور سراسری پذیرفته شدند و ۲۴ نفر در دانشگاه فرهنگیان مشغول تحصیل هستند.
مدیر کل کمیته امداد مازندران با تاکید بر اینکه ما بیشترین ماموریت را در طول سال داشته ایم ، افزود: صندوق امداد و ولایت کمیته امداد دیگر هیچ پشت نوبتی در بخشهای وام و کارگشایی ، جهیزیه و کالای خانگی ندارد. وی خاطرنشان کرد: کمیته امداد استان مازندران حدود ۸۳۰ هزار نفر تحت پوشش دارد که از این تعداد ۱۴۴ هزار نفر مستمری بگیر هستند.
در اینجا بر خودم لازم می دانم که به عنوان خادم مردم مازندران و به نمایندگی از سوی جامعه محرومین از خیرین و کلیه کسانی که در انجام اقدامات خدا پسندانه کمیته امداد مشارکت دارند و به ما یاری می رسانند کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم.
قائم شهر – مهتاب مظفری سوادکوهی