کد خبر: 24673تاریخ انتشار : 13:42:20 - دوشنبه 15 مه 2023

هیات ورزشی بادبانی باید در شهرهای ساحلی مازندران تشکیل شود

عادل عالیشان  در آیین گشایش ساختمان هیات ورزشی بادبانی که با حضور رییس فدراسیون بادبانی کشور در نوشهر برگزار شد، افزود : حدود ۱۵ شهر ساحلی در این استان داریم که فقط شهرهای نوشهر و بابلسر در رشته های آبی فعالیت دارد در حالی که امکانات زیرساختی برای رشته بادبانی در این شهرها فراهم است. […]

هیات ورزشی بادبانی باید در شهرهای ساحلی مازندران تشکیل شود

عادل عالیشان  در آیین گشایش ساختمان هیات ورزشی بادبانی که با حضور رییس فدراسیون بادبانی کشور در نوشهر برگزار شد، افزود : حدود ۱۵ شهر ساحلی در این استان داریم که فقط شهرهای نوشهر و بابلسر در رشته های آبی فعالیت دارد در حالی که امکانات زیرساختی برای رشته بادبانی در این شهرها فراهم است.
این مسوول با اظهار آنکه مازندران بیش از ۴۰۰ کیلومتر ساحل دارد، ادامه داد : بنابراین با این زیرساخت و ظرفیت توان پروراندن ورزشکاران در سطح قهرمانی و المپیک در این رشته ورزشی در این استان فراهم است.

نبود حامی مالی از رشته های ورزشی مازندران
سرپرست ورزش و جوانان مازندران با اشاره آنکه این استان در کسب مدال آوری سطوح کشوری، بین المللی و المپیک با ۱۸ استان برابری می کند، گفت : متاسفانه با این همه توانمندی ورزشکاران در مدال آوری در بیشتر رشته ها، اما مورد حمایت قرار نمی گیریم.
عالیشان توضیح داد : به عنوان نمونه کرمان استانی است حدود ۷۰ تیم دارد در حالی مازندران حدود ۱۴۰ تیم دارد بررسی ها نشان داده که ورزشکاران آن استان مورد حمایت بخش های خصوصی از جمله مس کرمان و …قرار می گیرد منتهی این استان به علت محرومیت از مراکز تولیدی بزرگ از چنین مزیتی بی بهره است.

 

ضرورت معرفی رشته بادبانی

سرپرست ورزش و جوانان مازندران گفت :امروز از برخی رشته های ورزشی آبی نظیر جت اسکی و موج سواری در دریا استفاده شده منتهی از رشته ورزشی بادبانی با توجه به در اختیار داشتن ساحل بی بهره ایم.
عالیشان با تاکید بر آنکه مازندران پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگر در تمامی فصول سال است، افزود : ترویج فرهنگ ورزش بادبانی با همکاری رسانه ها به ویژه رسانه ملی با هدف معرفی این رشته و مزیت های آن بسیار اثر بخش بوده چرا که مورد اقبال خیلی از نوجوانان و جوانان بومی و غیر بومی قرار می گیرد.
این مسوول اظهار کرد : امروز در مازندران حدود ۵۴ هیات ورزشی ، بیش از ۸۰۰ هیات شهرستانی و بیش از ۱۰ هزار ورزشکار سازمان یافته عضو این هیات ها هستند که بار سنگین رشته های مختلف ورزشی را بر عهده دارند

آمادگی نوشهر برای حمایت از رشته بادبانی

فرماندار نوشهر هم گفت : این شهرستان با برخورداری از حدود ۶۰ کیلومتر، بیشترین محدوده ساحلی در مازندران دارد.
رستم زرودی افزود: در مجموعه نمونه گردشگری، خدماتی و رفاهی سیترا و سی سنگان بستر برای فعالیت ورزش بادبانی مهیا بوده و آمادگی هر نوع همکاری برای رونق گرفتن این رشته ورزشی در این شهرستان وجود دارد.

قایقرانی بادبانی (سیلینگ) یکی از رشته‌های ورزش قایقرانی است که به طور معمول در دریاها انجام می‌شود.

این ورزش سابقه‌ای طولانی در تاریخ دارد، مسیر مسابقه قایق‌های بادبانی در دریا بوده و در این مسابقه، ورزشکاران به شکل یک مثلث مسیر مسابقه را در کمترین زمان و با کمترین امتیاز منفی در مسیری که با بویه‌های شناور بزرگ مشخص شده است، طی می کنند.

شهرستان نوشهر با برخورداری از سه نقطه شهری و ۱۲۰ نقطه روستایی در غرب مازندران قرار دارد