کد خبر: 24680تاریخ انتشار : 13:46:51 - دوشنبه 15 مه 2023

مازندران در وضعیت تنش آبی قرار دارد

رضا علیخانی  در نشست قرارگاه مقابله با تنش آبی جهت بررسی خشکسالی احتمالی در مازندران با بیان اینکه تنش آبی مهم‌ترین دغدغه نیمه نخست امسال استان است، اظهار کرد: نکته قابل توجه برای جمع آوری و مهار آب‌های سطحی، ذخیره سازی، هدایت و انتقال، نیازمند زیرساخت‌هایی همانند سدهای ذخیره سازی، سدهای انحرافی، خط انتقال و […]

مازندران در وضعیت تنش آبی قرار دارد

رضا علیخانی  در نشست قرارگاه مقابله با تنش آبی جهت بررسی خشکسالی احتمالی در مازندران با بیان اینکه تنش آبی مهم‌ترین دغدغه نیمه نخست امسال استان است، اظهار کرد: نکته قابل توجه برای جمع آوری و مهار آب‌های سطحی، ذخیره سازی، هدایت و انتقال، نیازمند زیرساخت‌هایی همانند سدهای ذخیره سازی، سدهای انحرافی، خط انتقال و توزیع برای جامعه مصرف کننده از کشاورزی، صنعتی و خانگی است.

وی با اشاره به اینکه استان مازندران اکنون در وضعیت تنش آبی قرار دارد و نخست به دلیل ضعف در مهار و ذخیره سازی آب‌های سطحی است که به آسانی راهی دریا می‌شود، افزود: افزایش جمعیت و افزایش تقاضای آب، گرم شدم جوی و تغییر اقلیمی استان و کاهش باراندگی نیز بر تنش آبی مازندران بسیار تأثیر داشته است.

معاون عمرانی استاندار مازندران نکته مهم که عامل تنش آبی در استان شده است را عدم اجرای اقدامات جهت کنترل آب‌های سطحی و مدیریت در توزیع دانست و یادآورشد: خشک شدن چشمه‌ها، کاهش حجم آب سدها، کاهش آورد رودخانه‌ها و همچنین کاهش ذخیره آب آب بندانها بر افزایش تنش آبی تأثیر گذار بود.

علیخانی با بیان اینکه آب محدود در استان مازندران امسال باید مدیریت شود تا تنش آبی کاهش یابد، تصریح کرد: بهره برداری حداکثری از منابع موجود و برای تنش‌های اورژانسی و اضطراری و مشکلاتی که امسال استان را تهدید می‌کند باید تصمیم درست و به هنگام گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه برای مسائل خاص تنش آبی هر شهرستان نیز راهکار تهیه شود، خاطرنشان کرد: کاهش آب موجب آسیب به کشاورزی، صنعتی و شرب می‌شود و همچنین برای سدهای مختلف که کم آب شدند راهکار برون رفت آن باید بررسی و اجرا شود.

معاون عمرانی استاندار مازندران از بهره‌برداری بیش از ۷۰۰ چشمه، ۷۰۰ چاه آب شرب و ۱۴۰ هزار چاه آب کشاورزی در استان خبر داد و گفت: تا جایی که امکان دارد باید از آب‌های سطحی استفاده شود و از چاه‌ها جهت ذخیره ماندن منابع آبی زیرزمینی کمتر استفاده شود.

علیخانی افزود: با توجه به تنش آبی و کاهش منابع آبی پیش آمده در مازندران برای تغییر الگوی کشت و کشت‌های سازگار بررسی و اقدام شود.