کد خبر: 24692تاریخ انتشار : 14:00:43 - دوشنبه 15 مه 2023

برنج کاری در ۵ شهرستان مازندران با رنج خشکسالی

زنگ خطر کویر شدن مازندران چند سالی است که آغاز شده و خشکسالی‌های اخیر مهمان ناخوانده مازندران زیبا شده است. با وجود اینکه مسئله تامین غذا از اولویت‌های یک جامعه است اما متاسفانه یکی از استراتژی‌ترین محصولات غذایی کشور یعنی برنج در کشور متولی ندارد؛ موضوعی که مسئولان محلی پنج شهرستان مرکزی استان از آن […]

برنج کاری در ۵ شهرستان مازندران با رنج خشکسالی

زنگ خطر کویر شدن مازندران چند سالی است که آغاز شده و خشکسالی‌های اخیر مهمان ناخوانده مازندران زیبا شده است. با وجود اینکه مسئله تامین غذا از اولویت‌های یک جامعه است اما متاسفانه یکی از استراتژی‌ترین محصولات غذایی کشور یعنی برنج در کشور متولی ندارد؛ موضوعی که مسئولان محلی پنج شهرستان مرکزی استان از آن گلایه دارند.

با توجه به چالش‌های پیش رو کشاورزی؛ مسئله خشکسالی هم موضوع جدی و پر بحث در این سال‌های به ویژه در سال زراعی جاری در مازندران است. عجیب‌تر اینکه سهمیه آب زراعی پنج شهرستان مازندران که از رودخانه هراز تغذیه می‌شود، با مباحث انتقال آب به مرکز گره خورده است. با این روال بیم این می‌رود که در آینده نزدیک اراضی تشنه شالیزاری مازندران به خواب عمیق فرو روند. اگر این مهم مدیریت نشود دیری نیست که مازندران به جای فعالیت در حوزه برنج کاری همانند استان‌های کویری به سمت محصولاتی برود که نیاز آبی ندارند. 

تیرماه سال گذشته ۱۰۰ هکتار از اراضی روستای «ادملا» بندپی بابل با تهدید خشکسالی روبرو شدند. دهیار روستا در این باره به ایسنا گفت که مسئولان هیچ دغدغه‌ای برای رفع این مشکل ندارند و کشاورزان با هزینه‌های سنگین شخم و شیار، کود، سم و دستمزد کارگر چشم به آسمان خدا دوختند تا بلکه بارش رحمت الهی آن‌ها را از وضعیت اسفناک نجات دهد.

عادل محمدزاده، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از سال گذشته تاکنون برای رفع مشکل کم آبی و دغدغه کشاورزان منطقه پیگیر هستم و بارها به مقامات شهرستانی و استانی چه مکاتبه‌ای و چه حضوری درخواست کمک کردم.

محمدزاده افزود: تقریبا هیچ متولی شهرستانی و استانی وجود ندارد که از مشکل مردم «ادملا» خبر نداشته باشد اما همچنان دغدغه‌ای برای رفع مشکل وجود ندارد.

وی حل مشکل را در ایجاد سد بر روی رودخانه مسیر برشمرد و گفت: بارها به اداره امور آب مراجعه کردیم که با ایجاد سد مشکل زمین کشاورزی منطقه را حل کنند، بعد از یک سال بررسی و مطالعه متاسفانه طرح محقق نشد.

دهیار روستای «ادملا» با اشاره به اینکه درخواست دیگر ما لایروبی آب‌بندان منطقه بود که به بهانه مزایده بر زمین ماند، گفت: با بارش اخیر کشاورزان موفق به شخم و شیار شدند، اگر این بارندگی هرچند وقت یکبار اتفاق نیفتد قادر به ادامه فعالیت کشاورزی نیستیم.

محمدزاده با اشاره به اینکه تجهیز و برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی برای منطقه «ادملا» جوابگو نیست، تصریح کرد: کمبود آب مشکل اساسی است و این چاه‌ها آب ندارند که بتوان از آن بهره‌برداری کرد.

وی افزود: امیدواریم کشاورزان روستای «ادملا» بتوانند روزی را ببینند که آب‌بندان روستا لایروبی شده و سد برای امر کشاورزی احداث شده است.