کد خبر: 24866تاریخ انتشار : 12:06:01 - سه‌شنبه 13 ژوئن 2023

زمین‌های کشاورزی مازندران دیگر ویلا نخواهد شد

به گزارش مازنی خبر و به نقل از روابط عمومی دادگستری استان مازندران، حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق اکبری در جلسه شورای برنامه ریزی دادگستری استان، توجه به دستورالعمل های قوه قضائیه توسط روسا ودادستان ها را مورد توجه قرارداد و افزود::سفر اخیر رئیس محترم قوه قضائیه به استان می تواند گره گشای برخی سهل […]

زمین‌های کشاورزی مازندران دیگر ویلا نخواهد شد

به گزارش مازنی خبر و به نقل از روابط عمومی دادگستری استان مازندران، حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق اکبری در جلسه شورای برنامه ریزی دادگستری استان، توجه به دستورالعمل های قوه قضائیه توسط روسا ودادستان ها را مورد توجه قرارداد و افزود::سفر اخیر رئیس محترم قوه قضائیه به استان می تواند گره گشای برخی سهل انگاری های مدیران باشد ودراین راستا نظارت برحسن اجرای امور باید دردستور کار روسا ودادستان ها قرار گیرد.

رییس کل دادگستری استان با بیان اینکه اجازه نمی دهیم اراضی کشاورزی به ویلای آنچنانی افراد خاص تبدیل گردد تصریح کرد: حفظ ونگهداری اراضی کشاورزی وملی وظیفه همه ماست ودستگاه قضایی قاطعانه پیگیرحقوق مردم است.

وی تصریح کرد: درخصوص ساخت وسازهای غیرمجاز نقش مهم پیشگیری برکسی پوشیده نیست، مسلماً اقدامات پیشگیرانه درکاهش بسیاری ازهزینه ها موثراست.

وی افزود: پرونده مدیران متخلف باید با قاطعیت بیشتر ورعایت عدل وانصاف مورد رسیدگی قرارگیرد ونباید بگذاریم بیت المال تضییع وحقوق مردم نادیده گرفته شود.

این مقام قضایی مازندران همچنین به مسائل ومشکلات شهرک های صنعتی وموانع پیشرفت استان اشاره وخاطرنشان کرد: بررسی، شناسایی وتلاش درجهت مشکلات شهرک های صنعتی باید توسط روسا ودادستان ها پیگیری شود، دادستان مرکز استان با جدیت به این مساله ورود کند به نحوی که درراستای عمل به شعارسال با همفکری وطرح به موقع موضوعات، اقدامات شایسته درحمایت ازتولید دراستان داشته باشیم.

رییس کل دادگستری مازندران گفت: درجهت پیشگیری از بروز بسیاری تخلفات در شهرهای بندری، دادستان ها برعملکرد بنادر، نظارت مستمر وماهانه داشته باشند وگزارش این بازدیدها را به صورت منظم به استان ارائه کنند.

مازندران حدود ۲ میلیون و چهار هزار هکتار مساحت دارد که از این مقدار حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار آن عرصه های طبیعی شامل جنگل و مرتع است.

برای حفاظت و مدیریت عرصه های طبیعی مازندران ۲ اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در ساری و نوشهر فعالیت دارند که منطقه ساری حدود ۷۱ درصد و نوشهر حدود ۲۹ درصد این عرصه ها را مدیریت می کند. در مجموع حدود ۵۴ درصد از عرصه های جنگلی شمال کشور را در اختیار دارد و همچنین نیمی از جنگل های هیرکانی ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو در جغرافیای مازندران واقع است.

مازندران حدود ۴۶۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی دارد که در آنها سالانه بیش از هفت میلیون تن محصول تولید می شود. این استان در تولید ۱۵ نوع از محصولات کشاورزی و باغی هم رتبه اول تا سوم کشور را دارد، ظرفیت این شرایط در حالی است که تغییر غیرمجاز کاربری اراضی کشاورزی و باغی در مازندران همچنان از چالش‌های مهم این استان محسوب می شود.