کد خبر: 27093تاریخ انتشار : 19:25:00 - چهارشنبه 21 فوریه 2024

۲۵ فرایند انتخابات ۱۱ اسفند در مازندران الکترونیکی است

حسین شهابیان  افزود:‌ از این تعداد فرایند انتخاباتی فقط رای گیری الکترونیکی در مازندران اجرا نمی شود که با توجه به دستور شورای نگهبان و وزارت کشور تنها پنج استان این مرحله از انتخابات در آنها الکترونیکی برگزار می شود. وی ادامه داد:‌ اکنون تمامی شعب اخذ رای که شامل سه هزار و ۲۱۰ شعبه […]

۲۵ فرایند انتخابات ۱۱ اسفند در مازندران الکترونیکی است

حسین شهابیان  افزود:‌ از این تعداد فرایند انتخاباتی فقط رای گیری الکترونیکی در مازندران اجرا نمی شود که با توجه به دستور شورای نگهبان و وزارت کشور تنها پنج استان این مرحله از انتخابات در آنها الکترونیکی برگزار می شود.

وی ادامه داد:‌ اکنون تمامی شعب اخذ رای که شامل سه هزار و ۲۱۰ شعبه است زیرساخت های فناوری اطلاعات در آنها جانمایی شده است.

رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات مازندران گفت:‌ به منظور فراهم کردن آمادگی های لازم برای این منظور این کمیته ۲۴ جلسه با ۹ عضو اصلی برگزار کرده و علاوه بر این مانورهای آمادگی کاربران الکترونیکی برگزار شده است.

وی توضیح داد: برای برقراری ارتباط شعب اخذ رای در روز برگزاری انتخابات از سرویس اینترانت امن استفاده می شود که طریقه اتصال کاربران از طریق سیم کارت و عملیات انجام می شود.

به گفته شهابیان در این دوره از انتخابات با اقداماتی که انجام شده است مُهر زدن شناسنامه حذف شد و احراز هویت رای دهندگان از پنج طریق امکانپذیر است.

وی گفت:‌شناسنامه، ‌کارت ملی، ‌کارت پایان خدمت، ‌گذرنامه و گواهینامه رانندگی برای این منظور قابل استفاده است و کاربران صندوق های رای با اسکن هر یک از این مدارک توسط دستگاه احراز هویت و حائز رای دادن را انجام می دهد.

 

رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات مازندران درخصوص تمهیدات اندیشیده شده برای مناطق صعب العبور نیز گفت که مناطقی که دکل های مخابراتی با مشکل روبرو بودند رفع مشکل شده حتی نقاطی که تعداد رای دهندگان آنها ۲ یا پنج نفر است ارتباطات فناوری برای روز انتخابات فراهم شده است.

وی ادامه داد:‌ در حال حاضر کنترل وضعیت فناوری و ارتباطی شعب اخذ رای در مازندران ا نجام شده است.

‌رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات مازندران با توجه به الزام فرمانداری ها و بخشداری ها به فیبر نوری از سوی وزارت کشور افزود: مازندران نخستین استان است که فیبر نوری در تمامی فرمانداری ها و بخشداری ها اجرا شده و اکنون ۲۲ فرمانداری و ۴۲ بخشداری مستقل استان به فیبر نوری متصل هستند.

براساس اعلام استانداری مازندران سه هزار و ۲۱۰ شعبه اخذ رای برای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در نظر گرفته شد که از این تعداد ۲ هزار و ۵۶۹ شعبه ثابت، ۶۴۱ شعبه سیار، یک هزار و ۴۶۸ شعبه شهری و یک هزار و ۷۴۲ شعبه روستایی است.

بنا به اعلام ستاد انتخابات مازندران از حوزه‌های انتخابیه ۹ گانه این استان در مجموع ۷۴۸ نفر برای تصاحب یکی از ۱۲ کرسی مازندران در مجلس دوازدهم نام‌نویسی کردند که پس از بررسی پرونده‌ها و صلاحیت نامزدها در ۲ مرحله توسط هیئت اجرایی در استان و هیئت نظارت بر انتخابات کشور و همچنین افرادی که انصراف دادند، در نهایت تا این لحظه با آمار جدید ارایه شده از سوی شورای نگهبان ۴۴۲ نفر در گردونه رقابت انتخاباتی باقی ماندند.

مازندران ۹ حوزه انتخابیه شامل “ساری و میاندورود”، “قائمشهر، ‌سوادکوه، سوادکوه شمالی، ‌سیمرغ و جویبار”، “نکا، گلوگاه و بهشهر”، “تنکابن، ‌رامسر و عباس‌آباد”، “نور و محمودآباد”، “نوشهر، چالوس و کلاردشت”، “بابل”، “آمل” و “بابلسر و فریدونکنار” دارد که از این ۹ حوزه در مجموع ۱۲ نماینده راهی بهارستان می‌شوند.

طبق برنامه زمان‌بندی ستاد انتخابات کشور، دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در روز جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ در سراسر کشور برگزار می‌شود.