کد خبر: 27693تاریخ انتشار : 15:56:38 - یکشنبه 12 مه 2024

افزایش ۳ میلیون متر مکعبی ذخیره آبی سد‌های مازندران

فرهاد خلردی مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای مازندران میزان آب ذخیره شده ناشی از بارندگی‌های بهاری سه روز اخیر در مازندران را سه میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: مجموع آب ذخیره شده در سد‌های استان تا پیش از بارندگی‌ها ۲۵۶.۵ میلیون متر مکعب بود که با بارش‌های خوب چند روز […]

افزایش ۳ میلیون متر مکعبی ذخیره آبی سد‌های مازندران

فرهاد خلردی مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای مازندران میزان آب ذخیره شده ناشی از بارندگی‌های بهاری سه روز اخیر در مازندران را سه میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: مجموع آب ذخیره شده در سد‌های استان تا پیش از بارندگی‌ها ۲۵۶.۵ میلیون متر مکعب بود که با بارش‌های خوب چند روز اخیر به ۲۵۹.۵ میلیون متر مکعب افزایش یافت.

او با بیان این‌که بیشترین میزان ذخیره آب بارش‌های اخیر در سد آیت‌الله صالحی مازندرانی (البرز) ثبت شده است، افزود: با افزایش آورد آب رودخانه بابلرود طی سه روز اخیر بر اثر بارش‌های بهاری حدود ۱.۵ میلیون متر مکعب آب وارد مخزن سد البرز شد.

خلردی گفت:حدود ۱.۲ میلیون متر مکعب نیز به میزان ذخیره آب سد شهید رجایی ساری و ۳۰۰ هزار متر مکعب به آب موجود در مخزن سد گلورد افزوده شده است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای مازندران افزود: میزان آب ورودی به این سه سد در حال حاضر بیشتر از روز‌های عادی است و مجموع ذخیره آب این سد‌ها تا زمان فروکش کردن آب رودخانه‌ها و عادی شدن دِبی آب همچنان کمی افزایش می‌یابد.

خلردی گفت:مجموع آورد رودخانه‌های مهم استان از ابتدای سال آبی جاری–یکم مهر ۱۴۰۲- تا روز ۲۱ اردیبهشت یک‌میلیارد و ۴۰۱ میلیون متر مکعب بود که نسبت به مدت مشابه دوره درازمدت ۲۸ درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

او درباره آمار بارندگی‌های روز‌های اخیر در مازندران نیز افزود: میانگین بارش‌های چند روز اخیر در مازندران ۱۹ میلیمتر بود که مجموع بارندگی در این استان طی سال آبی جاری را به ۴۹۳ میلیمتر رساند.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای مازندران با بیان این‌که بیشترین بارندگی سه روز اخیر با ۱۰۱ میلیمتر بارش در قائمشهر ثبت شد، گفت: بارش‌های سال آبی جاری نیز تا کنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد و نسبت به دوره درازمدت ۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.