کد خبر: 27917تاریخ انتشار : 12:02:37 - شنبه 8 ژوئن 2024

پنج کشور اول طرف معامله گمرکی مازندران در حوزه واردات را بشناسید

امیر جمشیدی  افزود: در ۲ ماهه نخست امسال با رشد ارزشی ۳۰ درصدی ۹۵۸ هزار و ۸۰ تن کالای اساسی به ارزش ۳۳۶ میلیون و ۸۸۷ هزار دلار از طریق گمرکات مازندران وارد کشور شده است. وی اضافه کرد: واردات کالای اساسی طی ۲ ماهه نخست امسال نسبت مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی […]

پنج کشور اول طرف معامله گمرکی مازندران در حوزه واردات را بشناسید

امیر جمشیدی  افزود: در ۲ ماهه نخست امسال با رشد ارزشی ۳۰ درصدی ۹۵۸ هزار و ۸۰ تن کالای اساسی به ارزش ۳۳۶ میلیون و ۸۸۷ هزار دلار از طریق گمرکات مازندران وارد کشور شده است.

وی اضافه کرد: واردات کالای اساسی طی ۲ ماهه نخست امسال نسبت مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۸۱ درصد و از نظر ارزشی ۳۰ درصدی رشد را نشان می‌دهد.

وی پنج قلم اول کالاهای اساسی طی این مدت را ذرت دامی به ارزش ۱۹۲ میلیون دلار، چربی‌ها و روغن‌های حیوانی و نباتی به ارزش ۷۲ میلیون دلار، جو دامی به ارزش ۵۸ میلیون دلار، کود شیمیایی به ارزش ۱۱ میلیون دلار و کاغذ به ارزش ۲ میلیون دلار عنوان نمود.

ناظر گمرکات مازندران با اشاره به سه گمرک وارداتی نوشهر، امیرآباد و فریدونکنار بیان داشت طی این مدت واردات انواع کالا از طریق این سه گمرک به میزان ۹۹۳ هزار تن به ارزش ۳۵۹میلیون و ۸۷۷هزار دلار بوده و واردات کالاهای اساسی ۹۶ درصد از کل وزن و ۹۳ درصد از کل ارزش واردات گمرکات مازندران را به خود اختصاص داده است.

در زمان حاضر اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران به مرکزیت نوشهر با دارا بودن ۲ بندر تجاری (نوشهر – فریدونکنار) افزون بر فعالیت در زمینه تخلیه و بارگیری کالاهای تجاری و نفتی، مسئولیت حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی از رامسر غربی‌ترین خطه مازندران تا ساری در زمینه حفاظت و ایمنی دریانوردی، جست‌وجو و نجات دریایی، برقراری ارتباطات دریایی، حفظ محیط زیست و مقابله با آلودگی دریا، ایمنی آبراه دریایی، رعایت و اعمال کنوانسیون های بین المللی در مدیریت امور بندری و دریایی، برگزاری آزمون های تخصصی، صدور گواهینامه های شایستگی برای خدمه شناورهای تجاری و صیادی و شناسنامه های دریانوردی، ثبت و بازرسی کلیه شناورها و صدور گواهینامه های مربوطه و کنترل و بازرسی فنی و ایمنی کشتی ها و شناورها بر عهده دارد.

بندر نوشهر با پیشینه نزدیک به ۹۰ سال و گستره حدود ۸۸ هکتار دارای ۱۱ پست اسکله تجاری و خدماتی و تجهیزات پیشرفته بندری و دریایی، از ظرفیت مناسبی برای تخلیه و بارگیری انواع کالا و پذیرش کشتی های تجاری با ظرفیت بالغ بر شش هزار و ۵۰۰ تن در سال برخوردار است.