کد خبر: 27925تاریخ انتشار : 12:11:40 - شنبه 8 ژوئن 2024

زنده‌گیری و رهاسازی یک قلاده خرس در چهاردانگه ساری

کورس ربیعی مدیر اداره امور حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: یک قلاده ماده خرس جوان در حاشیه پناهگاه حیات وحش دودانگه – چهاردانگه کیاسر در روستای ذکریا کلا حد فاصل رودخانه و جنگل و اراضی کشاورزی که از سوی کشاورزان و به نحو غیرمجاز معمولا برای دفع گراز نصب می‌شود گرفتار شده […]

زنده‌گیری و رهاسازی یک قلاده خرس در چهاردانگه ساری

کورس ربیعی مدیر اداره امور حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: یک قلاده ماده خرس جوان در حاشیه پناهگاه حیات وحش دودانگه – چهاردانگه کیاسر در روستای ذکریا کلا حد فاصل رودخانه و جنگل و اراضی کشاورزی که از سوی کشاورزان و به نحو غیرمجاز معمولا برای دفع گراز نصب می‌شود گرفتار شده بود.

او افزود: در پی اطلاع کشاورزان محلی از بروز واقعه اکیپ امداد و نجات محیط زیست مازندران مرکب از دامپزشک، تیمارگر حیات وحش، کارشناس و نیرو‌های یگان حفاطت محیط زیست استان و منطقه کیاسر به محل واقعه عزیمت و توله خرس گرفتار در تله از طریق بیهوشی زنده‌گیری شد.

ربیعی گفت: پس از زنده‌گیری و معاینه و بررسی وضعیت حیوان و اطمینان از سلامتی آن، توله خرس در نزدیکی محل واقعه در دره جنگلی روستای ذکریا کلا که زیستگاه طبیعی خرس قهوه‌ای است، به طبیعت برگشت داده شد.

مدیر اداره امور حیات وحش اداره‌کل محیط زیست مازندران از تمامی کشاورزان، باغداران و دامداران درخواست کرد که به حیات و زیست طبیعی جانوران وحشی احترام بگذارند و در صورت وجود تعارض مراتب را به نزدیک‌ترین واحد محیط‌بانی و محیط زیست اطلاع دهند و از هر گونه اقدام خودسرانه و یا نصب دام و تله جدا خودداری کنند.

او گفت: خرس قهوه‌ای از گونه‌های جانوری شاخص جنگل‌های هیرکانی شمال و بزرگترین گوشتخوار خشکی‌زی ایران و گونه حمایت‌شده و حفاظت‌شده و از ارزش و اهمیت اکولوژیکی مهمی در چرخه زیست طبیعی و طبیعت برخوردار است.