کد خبر: 27996تاریخ انتشار : 11:55:21 - پنج‌شنبه 13 ژوئن 2024

حدود ۴۰۰ واحد دامپروری مازندران راکد و نیمه تمام است

بابک مومنی روز پنجشنبه در نخستین رویداد کشاورزی دانش بنیان و فن بازار مازندران افزود :اگر این واحد ها به مدار تولید برگردد به طور یقین وابستگی کشور به واردات گوشت قرمز به مراتب کاهش چشمگیری می یابد. وی با توضیح این که با توسعه دامپروری صنعتی مازندران می تواند همانند تولید مرغ در سطح […]

حدود ۴۰۰ واحد دامپروری مازندران راکد و نیمه تمام است

بابک مومنی روز پنجشنبه در نخستین رویداد کشاورزی دانش بنیان و فن بازار مازندران افزود :اگر این واحد ها به مدار تولید برگردد به طور یقین وابستگی کشور به واردات گوشت قرمز به مراتب کاهش چشمگیری می یابد.

وی با توضیح این که با توسعه دامپروری صنعتی مازندران می تواند همانند تولید مرغ در سطح کشور نقش آفرینی جدی داشته باشد ، بیان داشت: همسو با توسعه کشاورزی مازندران ۳۱ برنامه‌ حل زیر ساختی کشاورزی مازندران تدوین شده است.

در مازندران ۱۶ هزار و ۳۰۰ واحد دامی با در اختیار ۷۴۰ هزار راس دام مشغول فعالیت هستند و سالانه ۷۱ هزار تن گوشت قرمز تولید در این استان تولید و به بازار مصرف عرضه می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به اقتصاد دریا پایه اشاره کرد و ادامه داد: بخش اقتصاد دریا پایه کشاورزی مازندران با ۲ طرح کلان توسعه پرورش ماهی در قفس دریایی و توسعه پرورش ماهیان خاویاری مورد اهتمام است.

وی به برنج‌کاری به عنوان مهمترین فعالیت کشاورزی مازندران اشاره کرد و بیان داشت: حل نظام مسایل برنجکاران به خصوص بازار برنج با ساماندهی واردات و حذف واسطه ها مورد تاکید و تصمیم رئیس جمهور شهید قرار گرفت.

برنجکاری یکی از مهم ترین فعالیت کشاورزی در مازندران و منبع مهم درآمد کشاورزان استان است. مازندران با تولید حدود یک میلیون تن برنج سفید، ۴۲ درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.

وی تصریح کرد: ظرفیت تولیدات محصولات کشاورزی مازندران در شرایط فعلی به حدی است که می توان به صادرات یک میلیارد دلار رسید.

مازندران با تولید سالانه بیش از هشت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی حدود ۱۱درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور را در اختیار دارد.