کد خبر: 7165تاریخ انتشار : ۱۳:۲۶:۲۲ - چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷

یادداشتی در نقد رفتار نماینده مردم قائم شهر؛ سرگردان میان قانون‌گذار بودن و پدرخوانده شدن

مازنی خبر / محمد زمان پور (فعال سیاسی اصلاح طلب) : ماجراهای پر فراز و نشیب باشگاه نساجی قائم شهر و صعود دراماتیک این تیم به لیگ برتر فوتبال ایران نه فقط برای مردم مازندران ، که برای همه ی ایرانیان علاقه مند به فوتبال حکایتی غریب نیست اما استعفای جواد نکونام ، سرمربی این […]

یادداشتی در نقد رفتار نماینده مردم قائم شهر؛ سرگردان میان قانون‌گذار بودن و پدرخوانده شدن

مازنی خبر / محمد زمان پور (فعال سیاسی اصلاح طلب) : ماجراهای پر فراز و نشیب باشگاه نساجی قائم شهر و صعود دراماتیک این تیم به لیگ برتر فوتبال ایران نه فقط برای مردم مازندران ، که برای همه ی ایرانیان علاقه مند به فوتبال حکایتی غریب نیست اما استعفای جواد نکونام ، سرمربی این تیم و مذاکره و قرارداد او با باشگاه پیکان و متعاقباً اعلام انصراف باشگاه مذکور از ادامه‌ی همکاری با وی موجب شد در تعطیلات نیم فصل همچنان نام نساجی ، نکونام و قائم شهر در اخبار باقی بماند . اخباری که این بار حاکی از دخالت و تاثیر گذاری مستقیم یک فرد قانون‌گذار در این قضایا بود . عبدالله رضیان ، نماینده قائم شهر ، جویبار ، سوادکوه ، سوادکوه شمالی و سیمرغ در مجلس .

اول » مروری کوتاه بر پیشینه ی صندلی آقای رضیان :

یکصد و دوازده سال قبل جنبش مشروطه پیروز شد که منجر به نگارش اولین قانون اساسی در کشور ایران و به تبع آن تشکیل مجلس شورای ملی گشت . قطعا این قبیل دگرگونی ها از نیاز یک ملت به حذف استبداد و استقرار قانون پرده بر می دارد . قاعدتاً می بایست به جای محافل و پدرخوانده ها ، قانون حکم فرمایی می کرد . اما در اجرا و عمل چه اتفاقی افتاد ؟ انقلاب مشروطه در ایران پیش از جنبش های دموکراسی خواهی بسیاری از کشور ها رخ داد . این که چرا این سابقه و قدمت نتوانست صحت اجرا را تضمین کند منظور این نوشته نیست . آن چه مورد نقد و پرسش است نوع مواجه ی رضیان و بسیاری دیگر از نمایندگان مجلس با انواع رخ دادهاست که متاسفانه در حال افزایش است . واکنش ها و تصمیمات پدرخوانده مآبانه و محفلی و همچنین اظهارنظرها و مواضع پوپولیستی در تعارض کامل با این جایگاه حقوقی است که قرار بود عصاره ی فضائل ملت باشد . هنگامی که شخص آقای رضیان در واکنش به خبر فسخ قرارداد باشگاه پیکان با نکونام دخالت خود را تایید می کند که : (بنده با مدیر ایران خودرو صحبت کردم !!! ) ناخودآگاه یاد و خاطره ی مایکل کورلیونه ، کاراکتر اصلی فیلم «پدرخوانده» زنده می شود . البته قطعا اولین بار نیست که چنین شباهتی پیش می آید . حقیقتا دیر زمانیست که رفتار بعضی از مسئولین و نمایندگان مطابق با روش پدرخوانده هاست و قانون جایگاه حقیقی خود را از دست داده است .

دوم » سود و زیان اقدام رضیان برای فوتبال :

نگاهی به جایگاه نساجی در جدول با توجه به اولین تجربه ی حضور این تیم در لیگ برتر و رضایت نسبی مردم و هواداران از نتایج کسب شده توسط این تیم با لحاظ کردن تاثیر اشتباهات داوری ، نمره ی قبولی کادر فنی و بازکنان تیم را در پی دارد . اما سرمربی در اعتراض به عدم اجرای برخی از مفاد قرارداد و تعهدات از طرف باشگاه ظاهرا با استناد به همان قرارداد استعفای خود را اعلام نمود . در شرایطی که هم استعفای نکونام و هم قرارداد وی با باشگاه پیکان کاملا قانونی بود ، رضیان اما در اقدامی تلافی جویانه و با توسل به حربه ی موسوم به مذاکرات پشت پرده مانع همکاری نکونام با باشگاه پیکان می شود . سوال این است که این لابی رضیان چه نفعی برای نساجی داشته ؟ غیر از این است که رضیان در مجازات نکونام فقط به دنبال کسب رضایت هوادرانی بوده که از نکونام گلایه دارند و عصبانی هستند چون توقع داشتند مشکلات را تحمل کرده و تیم را در نیم فصل رها نکند ؟ اگر رضیان تا این حد نگران وضعیت نساجی بود در جهت رفع مشکلات مالی و پشتیبانی این تیم چه اقداماتی انجام داد ؟ یک سوال دیگر : آقای رضیان از زیان ها و عواقب دخالت سیاستمداران در ورزش مطلع هستند و می دانند که این نوع تاثیر گذاری ها چه محرومیت های بین المللی در پی دارد ؟

سوم » سود و زیان اقدام رضیان برای حوزه انتخابیه :

شنیده ها حاکی است که نماینده ی محترم ظاهراً آنقدر وقت آزاد در اختیار دارد که در حرکت دوم خویش برای باشگاهی که مالک و مدیر دارد پیگیر آینده نیمکت نساجی است و حتی در گفتگو با روزنامه گل،  دو ، سه گزینه را هم از نظر گذرانده و گزینه بهتر را هم انتخاب کرده است . گویی این حوزه ی وسیع انتخابیه معضل و کاستی ندارد که نماینده اش به دنبال انجام کاری است که در حدود و اختیاراتش نیست . ای کاش این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس که لابی موثر و قدرت مندی دارد تا آنجا که با یک توصیه ی ایشان ، مدیرعامل ایران خودرو (( علی رغم این که علاقه ای به دخالت در امور اجرایی باشگاه ندارد ، فقط حسب وظیفه !!! )) ترجیح می دهد وی را نرنجاند ، توجهی هم به اوضاع ناگوار صنعت و شهرک های صنعتی مازندران و واحدهای صنعتی ورشکسته و تعطیل و نیمه تعطیل داشته باشد و توان خود را برای گشودن بخشی از گره های زندگی مردم به کار ببندد . آن هم نه به شیوه ی پدرخوانده ها بلکه آن طور که در شأن یک قانون گذار است .

روزی که نساجی به لیگ برتر صعود کرد و ملقب به امید شهر خسته شد ، همه ی مردم مازندران شاد شدند و این تیم را نه یک تیم شهرستانی که استانی می دانستند . اما مگر خستگی و درماندگی شهری که بیکاری و معضلات اقتصادی و اجتماعی گریبان مردمش را رها نمی کند تنها با موفقیت های ورزشی درمان می شود ؟ اگر آقای رضیان با برنامه ای که برای تنبیه جواد نکونام ترتیب داد به دنبال محبوبیت در میان هوادران نساجی است و قرار است این محبوبیت کارکرد انتخاباتی داشته باشد بداند بخش اعظم جوانانی که باید رأی دهند بنیه ی مالی ضعیفی دارند و توان ازدواج و تشکیل خانواده ندارند . موفقیت های تیم نساجی موجب شادی و غرور خواهد شد ولی عمر این شادی به بلندی چند ساعت هم نیست و فردای مسابقه شهر ما همان شهر خسته و پردرد است آکنده از عصبیت و افسردگی پسران و دختران جوانش .

  1. ناشناس گفت:

    احسنت

  2. امیر گفت:

    کو گوش شنوا اخوی.سال قبل از انتخابات است و از این دست اقدامات تبلیغی از همه مدعیان تصاحب کرسی بهارستان سر میزند.

  3. حسین گفت:

    درود. بسیار زیبا بود.