کد خبر: 8138تاریخ انتشار : ۲۰:۱۴:۲۵ - پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷

مدیرکل شیلات مازندران: ۲۶میلیون دلار محصولات شیلاتی از مازندران به خارج صادر شد

مدیرکل شیلات مازندران گفت: در ۱۰ماهه اول امسال ۲۶ میلیون دلار انواع محصولات شیلاتی استان به خارج صادر شده که ۱۲۰درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد. مراکز آبزی پروری استان مازندران بنا بر امارها سه هزار و ۴۰۰ واحد برآورد می شود و سال گذشته ۷۵ هزار تن انواع آبزی […]

مدیرکل شیلات مازندران: ۲۶میلیون دلار محصولات شیلاتی از مازندران به خارج صادر شد

مدیرکل شیلات مازندران گفت: در ۱۰ماهه اول امسال ۲۶ میلیون دلار انواع محصولات شیلاتی استان به خارج صادر شده که ۱۲۰درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

مراکز آبزی پروری استان مازندران بنا بر امارها سه هزار و ۴۰۰ واحد برآورد می شود و سال گذشته ۷۵ هزار تن انواع آبزی همچون ماهیهای سردآبی، گرم آبی و خاویار در مازندران صید یا تولید شد و امسال پیش بینی شده که این میزان تولید به ۸۰ هزار تن برسد.

به گزارش مازنی خبر ، محمد محمد زاده در نشست شورای حفظ بیت المال مازندران در بابلسر ارزش اقتصادی پرورش و صید انواع ماهیان در مازندران را حدود ۸ هزار میلیارد ریال اعلام کرد که پیش بینی می شود این ارزش اقتصادی تا پایان سال جاری به ۱۰ هزار میلیارد ریال برسد.
مدیر کل شیلات مازندران با بیان اینکه از ابتدای صید ( ۱۵مهر تا ۳۰بهمن ) ۲هزار و ۶۹۰تن انواع ماهیان استخوانی در دریای خزر حوزه مازندران صید شده گفت که این میزان نسبت به مدت مشابه سال پیش ۷۷درصد رشد داشته است.
محمد زاده متوسط سرانه صید هر شرکت پره صیادی را در مازندران ۵۰تن اعلام کرد.
حدود چهار هزارو ۲۰۰صیاد در قالب ۵۴شرکت تعاونی صیادی پره هر ساله از نیمه دوم مهر تا پانزدهم فروردین در سواحل مازندرانی خزر صید ماهیان استخوانی کفال، کپور و سفید را انجام می دهند.
مدیر کل شیلات مازندران با اشاره به اینکه از سال ۱۳۷۳ تاکنون ۲میلیارد قطعه بچه ماهی سفید، کپور و آزاد در مراکز تکثیر مصنوعی و نیمه مصنوعی درمازندران تولید و در دریای خزر رها شد، گفت: ۷۸میلیون قطعه از این بچه ماهی ها مربوط به سال گذشته بود.
محمد زاده صید غیر مجاز و حرفه ای و آلودگی رودخانه ها ناشی از فاضلاب های شهری و روستایی، صنعتی، سموم کشاورزی و نفتی را برای دریای خزر نگران کننده توصیف کرد.
**۴۳مرکز شیل گذاری برای تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی آماده است
مدیر کل شیلات مازندران با بیان اینکه امسال برای تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی ۴۳مرکز در نظر گرفته شده است، ادامه داد: ۲۵مرکز در استخر و در کنار ساحل با همکاری جامعه صیادی و ۱۸مرکز در رودخانه های شیلاتی مهم استان آماده شده است.
وی ادامه داد: امسال مردم منطقه به صورت خودجوش از ۲رودخانه حفاظت شده نورسر و خیرود در غرب استان برای تکثیر طبیعی به روش شیل گذاری اقدام می کنند.
محمد زاده به اهمیت فعالیت یگان حفاظت شیلات مازندران با هدف برخورد با صیادان غیر مجاز اشاره کرد و افزود: حفاظت سواحل مازندرانی خزر از طریق هشت پایگاه و یک ستاد صورت می گیرد اما به شدت با کمبود نیرو و تجهیزات پیشرفته مواجه اند.
وی با بیان اینکه امسال یگان حفاظت شیلات به پنج فروند قایق چهار موتوره مجهز شده در عین حال گفت: قالب شناور یگان حفاظت منابع شیلات مازندران سنتی و کم قدرت است و این قایق ها قابلیت تعقیب و گریز با صیادان غیر مجاز و حرفه ای را ندارد و از سوی دیگر از ۲۳۵پست سازمانی یگان حفاظت فقط ۱۲۶نفر نیرو مشغول به کار هستند.
مدیر کل شیلات مازندران با اظهار تاسف از ورود ابزار صید و صیادی ماهیان خاویاری از طریق گمرگات، برخورد با عرضه و فروشندگان محصولات غیرمجاز آبزیان در بازار، برخورد با افرادی که ادوات غیرمجاز صید ماهیان خاویاری خرید و فروش می کنند را مهم و ضروری دانست.
محمد زاده به وجود هفت رودخانه مهم شیلاتی در مازندران اشاره کرد و گفت: امنیت ماهیان مولد در رودخانه ها همواره باید مورد توجه شرکت آب منطقه ای، محیط زیست و صنعت و معدن و تجارت قرار داشته باشد.
مدیر کل شیلات مازندران پیشنهاد کرد که دستگاه قضایی پس از معرفی افراد متخلف در صید و صیادی ، فروش و عرضه اداوات صیادی غیر مجاز حکم های بازدارنده صادر کند.
وی تصریح کرد: هیچ یک از مسئولان اجرایی و قضایی نباید نسبت به حفظ بیت المال استان مازندران کوتاهی کنند و این ماموریت در چهل سالگی پس از انقلاب برای ملت بسیار مهم و قابل ارزیابی است.

 

ایرنا