کد خبر: 9290تاریخ انتشار : ۱۶:۳۸:۱۵ - دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

مدیر عامل آب و فاضلاب مازندران اعلام کرد: ۵۷ میلیارد تومان خسارت سیل به تاسیسات آب و فاضلاب مازندران

مدیر عامل آب و فاضلاب مازندران در نشست خبری ستاد بازسازی مناطق سیل زده مازندران گفت: سیل طی سه مرحله در اواخر اسفند سال گذشته و فروردین و اردیبهشت سالجاری بیش از ۵۷ میلیارد تومان به تاسیسات آبرسانی روستایی و شهری استان مازندران خسارت وارد کرد. ‎ به گزارش مازنی خبر ، مجید عبدالهی ضمن […]

مدیر عامل آب و فاضلاب مازندران اعلام کرد: ۵۷ میلیارد تومان خسارت سیل به تاسیسات آب و فاضلاب مازندران

مدیر عامل آب و فاضلاب مازندران در نشست خبری ستاد بازسازی مناطق سیل زده مازندران گفت: سیل طی سه مرحله در اواخر اسفند سال گذشته و فروردین و اردیبهشت سالجاری بیش از ۵۷ میلیارد تومان به تاسیسات آبرسانی روستایی و شهری استان مازندران خسارت وارد کرد. ‎

به گزارش مازنی خبر ، مجید عبدالهی ضمن قدردانی از همراهی خبرنگاران رسانه های گروهی در رویداد سیل؛ اظهار داشت: طبق روال، پایان سال اوج خدمت شرکتهای خدمات رسان به ویژه شرکت آب و فاضلاب است که وظیفه آبرسانی به مردم را بر عهده دارد و باید همیشه در حالت آماده باش و مقابله با بحران باشند، لذا سیل در پیک مصرف و اوج آمادگی اتفاق افتاد و توانستیم با تلاش بی وقفه و شبانه روزی همکاران و اکیپ های فنی که حتی در لحظه تحویل سال و تعطیلات نوروزی مشغول خدمت رسانی بودند، مشکلات را مهار کنیم.

وی افزود: بیشترین خسارت سیل در شهرستان سیمرغ اتفاق افتاد که ایستگاه مرکزی آبرسانی ۳ شهر و ۹۲ روستا دچار مشکل شد، در این حادثه تاسیسات آبرسانی غرقاب شد و ناچار شدیم از کمک غواصان استفاده کنیم و متاسفانه ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب را از دست دادیم، اما در همان ساعات اولیه آب آشامیدنی ۳۰ درصد روستاها و شهرهای خسارت دیده وصل و طی ۲۴ ساعت مشکل به طور موقت برطرف شد.

عبدالهی با اشاره به مشکل کمبود آب شرب شهرهای گروه الف، اظهار داشت: برای آبرسانی به این شهرها بیش از ۱۵۰۰ لیتر آب در ثانیه نیاز داریم که ۱۰۰۰ لیتر از چاهها و ۵۰۰ لیتر نیز از سد البرز تامین می شود اما با وقوع سیل و کدورت بالای آب در سد البرز و تاکید بر این نکته که کیفیت آب شرب خط قرمز ماست به ناچار ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب را از مدار خارج کردیم.

وی ادامه داد: برای رفع این مشکل تلاش کردیم آب را از سطوح بالایی سد البرز برداشت کنیم بنابراین با حضور شبانه روزی حدود ۶۰ نفر از نیروهای متخصص آب منطقه ای و آب فاضلاب روستایی و شهری و با استفاده از ۳ لوله به روش سیفونی موفق شدیم بیش از ۵۳۰ لیتر در ثانیه آب برداشت کنیم و اکنون به قاطعیت اعلام می کنم مشکل کمبود آب شرب شهرهای گروه الف به خصوص شهرستان بابل مرتفع شد و یقینا این اقدام اهرم مقتدری برای پدافند غیرعامل و شرایط بحرانی در آینده خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران از ساخت تصفیه خانه آب در بابل برای رفع مشکل کمبود آب شرب شهرهای گروه الف توسط شرکت آب منطقه ای استان نیز خبر داد که در صورت آماده شدن مشکل کمبود آب این شهرها به طور کامل حل خواهد شد.

وی در خصوص میزان خسارت سیلاب های اخیر گفت: سیل در دو مرحله ۲۷ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان به تاسیسات آب و فاضلاب شهری مازندران در ۲۷ اسفند سال گذشته و ۱۲ فروردین سالجاری خسارت وارد کرد و در همین مراحل نیز ۲۹ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان به تاسیسات آب و فاضلاب روستایی مازندران آسیب وارد شد و علاوه بر آن بارندگی شدید چهارم اردیبهشت امسال و وقوع سیل در برخی از روستاها نیز موجب خسارت ۲۰۰ میلیونی به تاسیسات آب و فاضلاب روستایی استان شده است.

عبدالهی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی، گفت: توصیه می کنیم از این دستگاه ها به دلیل کم کردن املاح مفید آب که برای بدن ضروری است، استفاده نشود و حتی معتقدیم از آب های معدنی نیز نبایددر درازمدت استفاده شود.

وی در جواب سوال دیگری در خصوص همکاری بانک توسعه اسلامی برای طرح های اولویت دار آب و فاضلاب، اظهار داشت: در سالهای گذشته مقرر شده بود ۲۸۰ میلیون یورو با همکاری دولت ایران و بانک توسعه اسلامی برای طرح های اولویت دار فاضلاب شهری تخصیص یابد که با پیگیری های اخیر و حضور کارشناسان این بانک در مازندران و بررسی های لازم، این مبلغ در دو فاز طی سالهای ۲۰۲۰و۲۰۲۱ پرداخت خواهد شد.

مدیر عامل آب و فاضلاب استان مازندران در خصوص پرسش مطرح شده در راستای پرداخت مبالغ خسارت سیل شهریور ۹۷ گفت: برای رفع مشکلات مبالغی مصوب شد و اختصاص هم یافت تا ضمن رفع مشکلات، تاسیسات را به حالت اولیه برگردانیم اما با توجه به حجم بالای خسارات و پیشگیری از آسیب های احتمالی مبالغ تخصیصی کفایت نمی کند، لیکن ما تلاش داریم تا با استفاده از منابع دیگر حتی منابع داخلی مشکلات را رفع کنیم.

معاون مهندسی و توسعه آبفا شهری مازندران نیز در این نشست با بیان اینکه تصفیه خانه فاضلاب بابل جزء نخستین تصفیه خانه هایی است که در استان احداث شد، گفت: مجوز لازم برای تکمیل فاز دوم تصفیه خانه شامل بخش تصفیه و عمل آوری لجن از شورای عالی فنی اخذ شد و در آینده نزدیک با برگزاری مناقصه، پیمانکار این طرح انتخاب می شود.

پرویز یزدان پناه، اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این تصفیه خانه را ۳۰ میلیارد تومان دانست و افزود: ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب شهر بابل ۱۰۰ هزار نفر است که پیش بینی می شود با اخذ اعتبارات مورد نظر و تکمیل آن، گام اساسی در این زمینه برداشته شود.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت و عملکرد زیست محیطی این تصفیه خانه از سوی دستگاه های نظارتی و کارشناسان بهداشتی به طور مستمر مورد کنترل و ارزیابی قرار می گیرد.

معاون بهره برداری آبفا شهری مازندران نیز در این نشست با تاکید بر اینکه کیفیت آب شرب با سلامت افراد ارتباط مستقیم و تنگاتنگی دارد، گفت: ۸۸ درصد منابع تامین آب شرب مشترکین این استان از طریق آبهای زیرزمینی و ۱۲ درصد آبهای سطحی است.

محمدرضا محمودی افزود: در برنامه بلند مدت با همکاری شرکت آب منطقه ای مازندران استفاده از آب های سطحی به ویژه سدها در دستور کار قرار دارد، به طوری که در حال حاضر آب شرب مردم شهرهای رامسر، بابل و ساری از این طریق تامین می شود.