کد خبر: 9932تاریخ انتشار : ۸:۵۹:۲۰ - چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸

مدیرکل دامپزشکی مازندران تاکید کرد: تب شالیزار در کمین کشاورزان مازندرانی

مدیرکل دامپزشکی مازندران از بیماری تب شالیزار در زمان کشت شالیزاری در مازندران خبر داد. به گزارش مازنی خبر ، سیدحسین رضوانی با بیان اینکه مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان در درجه اول تب مالت و تب کریمه است، اظهار کرد: به دلیل زمان کشت شالیزاری، بیماری تب شالیزار در این فصل شایع […]

مدیرکل دامپزشکی مازندران تاکید کرد: تب شالیزار در کمین کشاورزان مازندرانی

مدیرکل دامپزشکی مازندران از بیماری تب شالیزار در زمان کشت شالیزاری در مازندران خبر داد.

به گزارش مازنی خبر ، سیدحسین رضوانی با بیان اینکه مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان در درجه اول تب مالت و تب کریمه است، اظهار کرد: به دلیل زمان کشت شالیزاری، بیماری تب شالیزار در این فصل شایع است که اداره کل دامپزشکی اجرای عملیات واکسیناسیون بروسلوز دامی را در تمام طول سال با برنامه مدون جهت جلوگیری از تب مالت انسانی در دستور کار دارد.

وی با اشاره به اینکه هر ساله جهت جلوگیری از تب کریمه، سمپاشی اماکن دامی و بدن دام در فصل بهار اجرا می‌شود، تصریح کرد: اطلاع رسانی، آموزش و نظارت بر تولید محصول سالم در خصوص سلامت و امنیت غذایی از مباحث مهم و اساسی در سلامت جامعه و مدنظر سازمان دامپزشکی است.

مدیرکل دامپزشکی مازندران خاطرنشان کرد: حق مردم بهرمند شدن از محصول پروتئین خام دامی سالم است که برای هدایت در انتخاب درست نقش اطلاع رسانی رسانه‌ها و دستگاه‌های سلامت محور حائز اهمیت است.

وی گفت: حضور همکاران بخش خصوصی و دولتی در مراکز تولیدی یا استحصال مانند کشتارگاه‌های دام و طیور به صورت تمام وقت در زمان فعالیت کشتارگاه دلیل بر اهمیت و اولویت سازمان بر تولید محصولات سالم است.

رضوانی یکی از راه‌های تضمین سلامت محصولات دامی را نمونه برداری و آزمایشات لازم بر روی آنها اعلام کرد و گفت: به عنوان مثال این اقدامات و آزمایش‌ها، بر روی آبزیان به عنوان یکی از سالم‌ترین محصولات و تولیدات دامی انجام می‌شود که قبل از ارائه جهت عرضه به بازار باید از نظر “مالاشیت” و سایر بیماری‌های مسری و یا بیماری‌های قابل انتقال از دام به انسان (زئونوز) کنترل شود که دامپزشکی به این نکته توجه ویژه دارد.

مدیرکل دامپزشکی مازندران اظهار کرد: برای صادرات و یا خروج تولیدات دامی باید محصول دارای شرایط بهداشتی لازم کشور مقصد باشد و همچنین تمام محصولات دامی وارداتی اعم از گوشت، نهاده، داروها و واکسن باید از نظر بهداشتی و سلامت محموله کنترل شود.

وی در ادامه بیان کرد: در خصوص دام، طیور، آبزیان، پرورش زنبور عسل، خوراک و نهاده‌ها، کنترل کشتار، مراکز قطعه بندی و بسته بندی و فرآوری لبنیات، مراکز عرضه و در تمام مراحل تولید اعم از نگهداری، عرضه، صادرات و واردات محصولات پروتئینی خام دامی، حضور دامپزشکی به عنوان ناظر پررنگ است.

رضوانی یادآور شد: محدوده اختیارات استانی اداره کل دامپزشکی بازدیدهای میدانی و استعلامات، نظارت بر شرکت‌های تولید دارو و واکسن‌های دامی و نیز مراکز توزیع و پخش آنها، داروخانه‌ها، کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز مایه‌کوبی است و تعداد بازدیدها بر اساس استانداردهای تعیین شده از سازمان مرکزی انجام می‌گیرد اما نظارت در بازار و عرضه محصولات بدون قید زمان و مکان در دستور کار ستاد و ادارات شهرستانی است.

مدیر کل دامپزشکی مازندران هدف اداره کل استان را سلامت دام و طیور و محصولات برای مصرف داخلی و صادرات و همچنین سلامت محموله‌های وارداتی اعم از گوشت قرمز و نهاده‌ها معرفی کرد و افزود: اعطای مجوز و نظارت بر واردات واکسن، دارو و مواد بیولوژیک در سطح فرا استانی توسط سازمان مرکزی صورت می‌گیرد که بزودی این مجوزها به استان‌ها نیز واگذار خواهد شد.

وی برنامه سازمان را تشویق تولید داخل برای جلوگیری از خروج ارز و تسهیل در صدور مجوزها جهت جبران کمبود گوشت قرمز عنوان کرد و گفت: مجوز واردات گوشت قرمز و دام زنده از سوی وزارتخانه صادر می‌شود و توزیع آن با هماهنگی شرکت پشتیبانی و تنظیم بازار انجام می‌گیرد که متولی این حوزه اداره صنعت، معدن و تجارت است.

 

ایسنا