کد خبر: 9948تاریخ انتشار : ۹:۱۷:۱۱ - چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸

استاندار مازندران عنوان کرد: پایان تعمیرات پنج هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده ناشی از سیل

استاندار مازندران اظهار داشت: تعمیرات افزون بر پنج هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده ناشی از سیل و سیلاب استان که در ارزیابی ها به عنوان واحدهای مرمتی طبقه بندی شده بودند تا پایان خرداد ماه پایان می یابد. ‎ به گزارش مازنی خبر ، احمد حسین زادگان در دهمین جلسه قرارگاه بازسازی و […]

استاندار مازندران عنوان کرد: پایان تعمیرات پنج هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده ناشی از سیل

استاندار مازندران اظهار داشت: تعمیرات افزون بر پنج هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده ناشی از سیل و سیلاب استان که در ارزیابی ها به عنوان واحدهای مرمتی طبقه بندی شده بودند تا پایان خرداد ماه پایان می یابد. ‎

به گزارش مازنی خبر ، احمد حسین زادگان در دهمین جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده مازندران که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر معین دولت دوازدهم در این استان برگزار شد، با اشاره به این که متاسفانه سیل مازندران در سایه بروز سیلاب های متعدد در استان های دیگر کشور کمتر با ابعادی که داشته است، نگریسه شد، گفت: بدلیل گستره وسیع جغرافیایی، درگیری ۱۲ شهرستان در دو سیل و بحران های همزمان چون بسته شدن راه ها در ارتفاعات بخاطر بارش برف سنگین و حضور حجم بالای مسافران و گردشگران و مسدود شدن سه محور اصلی موصلاتی استان و یک لاینه شدن محور سوادکوه پس از سیل دوم در ۱۲ فروردین، بحران وسیعی در حوزه های مختلف بر استان حادث شد و خسارات فراوانی به بخش های گوناگون وارد آمد.

استاندار با بیان این که پس از بروز بحران سیل های اخیر با ۱۰۰۰ نقطه رانشی در استان روبرو بودیم، افزود: با اولویت بندی رویاوریی با سیلاب و در سایه همدلی و هم افزایی بحران بنحو مطلوب مهار شد. کارها بصورت همزمان مدیریت شد بنحوی که با آواربرداری، کار برآورد خسارات نیز انجام گردید و در ۷۲ ساعت برخی خسارت ها پرداخت شد و با دستور معاون اول رئیس جمهوری بزودی تنخواه ها در اختیار استان ها قرار می گیرد.

حسین زادگان ضمن قدردانی از حمایت و حضور دولت و مسئولین و مقامات ارشد دولت و دیگر قوا، یادآور شد: با حمایت های صورت گرفته بالغ بر ۵۸۰۰ واحد مسکونی، تعمیراتش به پایان می رسد.

وی ادامه داد: برای تمامی واحدهای مسکونی خسارتی شامل مرمتی و تخریبی علاوه بر تسهیلات بلاعوض، اعتبار ساخت و مرمت نیز با نرخ ارزان قیمت پرداخت می‌شود تا خسارت دیدگان بتوانند در کمترین زمان ممکن این واحد را تکمیل کرده و در آن مستقر شوند.

مقام عالی دولت در مازندران با اشاره به این که میزان تسهیلات مصوب برای استان در بخش بلاعوض و ساخت و مرمت واحدهای مسکونی را افزون بر یکهزار و ۷۶۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت که تاکنون ۲۲۵ میلیارد ریال از کمک‌های بلاعوض مصوب به سیلزدگان پرداخت شد و بقیه نیز در حال پرداخت است.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران کمک بلاعوض مصوب برای مازندران را ۴۱۰ میلیاردریال اعلام کرد.

حسین زادگان آمار واحدهای مسکونی تخریبی در استان را هم حدود ۸۰۰ واحد اعلام کرد و اظهار داشت: براساس آخرین آمار کار ساخت ۲۰۰ واحد مسکونی تخریبی نیز شروع شده به طوری که عملیات ساخت ۱۰۱ واحد در مرحله پی ریزی و ۵۵ واحد نیز در مرحله اسکت بندی است.

وی افزود: همچنین برای تسریع در ساخت واحدهای مسکونی تخربیی خانوارهای تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی بهزیستی و کمیته امداد امام (ره) نیز قرارداد ساخت ۲۰۰ واحد مسکونی این اقشار آسیب پذیر با سپاه کربلای مازندران منعقد گردید.

نماینده عالی دولت در مازندران گفت: در مجموع در بخش مرمت واحدهای مسکونی خسارتی و حتی تخریبی کارها به خوبی در حال انجام است و امیدواریم تا شروع فصل سرما اکثر سیلزدگان به خانه‌های خود بازگردند.

استاندار مازندران یکی از کارکردهای مثبت مدیریتی در امور سیلزدگان در این استان را عدم اسکان این خانواده‌ها در کانکس و یا چادر معرفی کرد و اظهار داشت: با کمک مردم منطقه و مسئولان مدیریت خوبی در این بخش شد به طوری که خانواده‌های خسارت دیده یا در مناطق مسکونی قابل اسکان مرمتی و یا در منازل اقوام خود ساکن شدند.

حسین زادگان همدلی و انسجام بین مردم و مسئولان را از دیگر نقاط مثبت در تسریع در امور سیلزدگان برشمرد و گفت: تمام نهادهای مردمی و سازمان‌های دولتی و خصوصی و نیروهای بسیجی و امدادی در این بخش وارد میدان شدند و این همدلی و انسجام باعث شد تا کارها تسریع شود.

وی همکاری رسانه‌ها را از دیگر نقاط مثبت برای تسریع در ساماندهی امور سیلزدگان و همراهی مسؤولان ملی و استانی برشمرد و از همراهی رسانه‌ها و رسانه ملی نیز قدردانی کرد.