کد خبر: 10080تاریخ انتشار : ۱۰:۳۲:۳۰ - چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

(گزارش ویژه) مازندران و موفقیت چشمگیر در مبارزه با مواد مخدر / روزگاری دومین استان پرمصرف کشور بودیم!

اختصاصی مازنی خبر / مهتاب مظفری سوادکوهی: ۲۵ ژوئن را روز جهانی مبارزه با سوءمصرف و قاچاق مواد مخدر نامیده اند و همه ساله به همین مناسبت برنامه ها و طرحهای مختلفی در مجامع بین المللی اجرا می شود که علاوه بر ارائه تعاریف علمی از بیماری اعتیاد به راهکارهای عملی‌تری جهت پیشگیری از آن […]

(گزارش ویژه) مازندران و موفقیت چشمگیر در مبارزه با مواد مخدر / روزگاری دومین استان پرمصرف کشور بودیم!

اختصاصی مازنی خبر / مهتاب مظفری سوادکوهی: ۲۵ ژوئن را روز جهانی مبارزه با سوءمصرف و قاچاق مواد مخدر نامیده اند و همه ساله به همین مناسبت برنامه ها و طرحهای مختلفی در مجامع بین المللی اجرا می شود که علاوه بر ارائه تعاریف علمی از بیماری اعتیاد به راهکارهای عملی‌تری جهت پیشگیری از آن و آسیبهای اجتماعی موجود می پردازند. کشور ما نیز از این قافله عقب نمانده و در چند دهه گذشته ، در قالب شوراها و کمیسیونهای تخصصی ، کار مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر و کاهش گرایش جوانان به این معضل اجتماعی را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.

شاید از آن روزها که رسانه های استان تیتر یک اخبار خود را به بررسی اعتیاد و آسیبهای اجتماعی ناشی از آن اختصاص می دادند روزهای زیادی نمی گذرد…!

مازندران را بارانداز قاچاقچیان می نامیدند و جمعیتش را دومین مصرف کننده مواد مخدر در کشور…!

اما هر چه بود این کابوس جای خود را به خبرهای بهتری داد.

سال گذشته کارشناسان طرح شيوع شناسی مواد مخدر در کشور که جهاد دانشگاهی متولی آن است اعلام کردند که مازندران از رتبه دوم مصرف مواد مخدر در کشور در سال ۱۳۹۰ به رتبه بيستم در سال ۱۳۹۷ رسیده است.

البته اثبات صحت و سقم این ادعا نیاز به بررسی ، مطالعات و مشاهدات میدانی وسیع تری دارد که در کشور ما از سابقه چندان مطلوبی برخوردار نیست اما به هر جهت شنیدن این اخبار می تواند امیدهای تازه ای را در جامعه جوان و خانواده های درگیر با معضل اعتیاد بارور سازد.

شاید اگر همراهی تشكلهای مردم نهاد و NGO های ترک اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر نبود ، هیچ یک از فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی که به کمک دولت و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان مازندران انجام شده بود به ثمر نمی نشست.

در این میان کمپ‌های بازپروری و مراکز اقامتی کوتاه مدت ترک اعتیاد و انجمن معتادین گمنام در پاکسازی معتادین و بازگشت آنها به آغوش خانواده و جامعه نقش مهمی دارند.

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران در این رابطه به «مازنی خبر» گفت: پیشگیری از آسیب های اجتماعی از جمله مصرف مواد مخدر یکی از دغدغه های مهم مقام معظم رهبری است که برای کاهش آن همه دستگاها باید تلاش کنند.

اعتیاد یک بیماری چند وجهی

علی اصغر میرزایی با بیان اینکه کلیه فعالیتهای انجام شده در این مسیر باید اجتماعی و فراگیر باشد افزود: بیماری اعتیاد یک بیماری چند وجهی است که برای مقابله با آن نیاز به همکاری همه نهادها و ارگانهای دولتی و غیر دولتی و تشکلهای مردمی است.

وی در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۱۵۰ تشكل غير دولتی در مازندران در زمينه ی ترك اعتياد و جلوگيری از ابتلا به این بیماری در استان فعاليت دارند كه برای رسیدن به اهداف خود نیازمند تعامل دو جانبه با دستگاههای اجرایی و نظارتی هستند.

برنامه ششم توسعه
هرسال ۵ درصد کاهش مصرف

میرزایی کاهش ۲۵درصدی مصرف مواد مخدر را یکی از محورهای اصلی برنامه ششم توسعه عنوان نمود و افزود: طبق این برنامه مقرر شد در هر چشم انداز ۵ ساله ۲۵ درصد از میزان مصرف مواد مخدر در کشور کاسته شود تا در نهایت این رقم به صفر برسد.

این مسوول از تخصیص اعتباری بالغ بر ۵/۱ میلیارد تومان برای بیماران ماده ۱۶ اداره کل بهزیستی خبر داد و تصریح کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر استان همه ساله با در نظر گرفتن اعتباراتی برای دستگاههای اجرایی و نظارتی مرتبط ، سعی در اجرای برنامه های تدوین شده خود دارد. اما دستگاهها نباید تنها به این اعتبارات اکتفا کنند بلکه باید از تمام ظرفیتها و توانمندیهای موجود استفاده نمایند و اداره کل بهزیستی مازندران در این زمینه پیشتاز است.

http://mazaninews.ir/wp-content/uploads/%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D8%A6%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%AE%D8%AF%D8%B1.jpg

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران از پایش و شناسایی مناطق آلوده در استان خبر داد و اذعان کرد: با همکاری دستگاههای قضایی و نیروی انتظامی ۳۲ منطقه آلوده در طول چندسال گذشته شناسایی و پاکسازی شد که به موجب آن ، کلیه پاتوق های مصرف و خرید و فروش مواد مخدر ازبین رفت ، بخشی از جمعیت ساکن جا به جا شد و با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و آموزشی در این مناطق ، میزان گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر کاهش چشمگیری پیدا کرد.

وی از جمع آوری ۹۰۰ معتاد کارتن خواب در طرح نوروزی امسال و با همکاری نیروی انتظامی استان خبر داد و افزود: افزایش معتادین متجاهر غیر بومی در استان در ایام نوروز و تعطیلات تابستانی به دلیل مهاجرت و مسافرت گردشگران دور از انتظار نیست.

اما دولت سعی دارد با اعلام آمار دقیق اعتیاد به عنوان یک آسیب اجتماعی و حتی تعداد کارتن خوابها، آگاهی بخشی بهتر و بیشتری را در این زمینه انجام دهد.

این مسوول یادآور شد: با اعمال سیاستهای جدید توسط دولت و تغییر نوع مصرف معتادین از صنعتی به سنتی و در نهایت به متادون درمانی ، معتادین بیشتری در مسیر بهبودی قرار گرفته اند و تعداد افرادی که تحت پوشش مراکز  MMT قرار دارند نسبت به سالهای گذشته افزایش یافته و به حدود ۵۳ هزار نفر رسیده است.

میرزایی خاطر نشان کرد: با گرایش معتادین به متادون درمانی ، درآمد خرده فروشان مواد مخدر نیز کاهش می یابد و همه این اتفاقها مدیون انجام فعالیتهای فرهنگی از جمله “کارزار رسانه ای شیشه” در مازندران است که به همت اصحاب رسانه در این استان انجام شد و مازندران در این زمینه موفق به کسب رتبه برتر در میان ۱۳ استان کشور شد.

متجاهر ؛ فقط کارتن خواب نیست

مسوول کمیته فرهنگی پیشگیری از اعتیاد مازندران نیز در ادامه به «مازنی خبر» گفت: متجاهر فقط به افراد کارتن خواب اطلاق نمی گردد بلکه به هر کسی که دچار سوء رفتار در اعتیاد باشد متجاهر گفته می شود.

فاطمه پور فاطمی تصریح کرد: بیشتر معتادینی که در طرح نوروزی امسال در مازندران دستگیر و به اداره بهزیستی تحویل داده شدند کسانی بودند که یا سوء رفتار در جامعه داشتند و یا برای ترک اعیاد با خانواده های خود همکاری نمی کردند.

معاون اداره کل بهزیستی مازندران در ادامه اظهار داشت: بهزیستی مازندران با استقرار بیش از ۳۰۰ تیم اجتماع محور در سطح استان و با رویکردی کاملا اجتماعی در تعامل تنگاتنگ با اقشار مختلف مردمی است و در طول یک سال گذشته بیش از ۶۰۰ میلیون تومان برای اجرای برنامه های پیشگیری از اعتیاد خود هزینه کرده است.

پورفاطمی افزود: طبق تصمیمی که در کمیته درمان کشور گرفته شد توزیع متادون ، فقط در اختیار داروخانه ها قرار گرفته و دیگر به پزشکان واگذار نمی شود.

با این کار علاوه بر نظارت بیشتر بر نحوه ی توزیع این دارو و جلوگیری از به وجود آمدن بازار سیاه ، از تولید و توزیع داروهای دست ساز و تقلبی نیز جلوگیری به عمل می آید.

http://media.ebaarat.ir/Original/1397/08/27/IMG10332911.jpg

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی مازندران از ایجاد ۳۸۸ فرصت شغلی جدید در سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: ایجاد اشتغال پایدار از مهمترین دغدغه های ما برای معتادین بهبود یافته است که در این راستا بیش از ۵ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی با بهره ۲ تا ۴ درصد پرداخت شده است.

بهزیستی مازندران برای تداوم پاکی معتادین بهبود یافته ، اقدام به برگزاری جلسات متعدد مشاوره ، روانشناختی ، مسکن ، اشتغال و مشکلات معیشتی …. می کند که به ازای هر معتاد ماهیانه ۱۲۰ هزار تومان پرداخت می کند.

شیوع مصرف “گل” در مدارس مازندران
مدیران بر فعالیت بوفه ها نظارت بیشتر داشته باشند

فاطمه پورفاطمی ضمن ابراز نگرانی از شیوع مصرف “گل” در مدارس مازندران از خرید و فروش این ماده خطرناک در بوفه بعضی مدارس استان خبر داد و افزود: “گل” ماده مخدری محرک زاست که از مشتقات حشیش به دست می آید که متاسفانه به دلیل فراوانی و ارزان بودن به راحتی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

خانواده ها باید نسبت به تغییر خلق و خوی فرزندان خود هوشیار باشند و مدیران مدارس نیز باید نظارت بیشتری بر فعالیت بوفه ها و رفتار دانش آموزان داشته باشند. اگرچه در سالهای اخیر برای خرید و فروش و مصرف این ماده مخدر مجازات در نظر گرفته شده اما کنجکاوی دانش آموزان و گرایش جوانان به کسب لذت های آنی و کاذب کار کنترل و نظارت را برای ما دشوار کرده است.

این مسوول از فعالیت ۶۱ کمپ ترک اعتیاد دارای مجوز در استان خبر داد و تصریح کرد: از میان این تعداد ۳ کمپ در شهرستانهای ساری ، بابل و عباس آباد مخصوص بانوان دایر شده است که در مجموع حدود ۱۱۰۰ خانم را پذیرش و تحت درمان دارند.

فرهنگ سازی و آموزش مهمترین اصل برای پیشگیری

مدیر مرکز ترک اعتیاد “نغمه سرود زندگی” که از کمپهای شاخص و برنامه محور در مازندران به شمار می رود نیز به «مازنی خبر» گفت: فرهنگ سازی و آموزش مهمترین اصل برای پیشگیری و نجات جوانان و خانواده ها از معضل اعتیاد است.

آموزش باید از سنین پایین و در مدارس آغاز شود و دولت باید در این زمینه سرمایه گذاری و برنامه ریزی کند. دانش آموزی که از سر کنجکاوی یک بار ماده مخدر استفاده کند بار دوم هم آن را مصرف خواهد کرد و این حقیقت گریز ناپذیر است.

غلام رضا قربانی که خود از بهبودیافتگان بیماری اعتیاد است و ۱۱ سال از پاکی اش می گذرد ، از تغییر نوع مصرف و پایین آمدن سن مصرف کنندگان می گوید: مصرف مواد مخدر امروز از سنتی به صنعتی و مواد روان گردان از قبیل “گل” ، ” دستمال” و “اسید” تغییر نام یافته و سن مصرف کنندگان این مواد نیز غالبا زیر ۱۸ سال است. اگرچه آمار تزریق و شیوع بیماریهای ناشی از آن امروز به شدت کاهش یافته ولی مصرف مواد مخدر محرک زا و توهم زا آسیبهای مغزی جبران ناپذیری را به جوانان و نوجوانان جامعه وارد می کند.

http://mazaninews.ir/wp-content/uploads/%D9%82%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%86%D8%BA%D9%85%D9%87-%D8%B3%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C.jpg

متادون درمانی روشی نامناسب برای درمان معتادان

قربانی متادون درمانی را روش مناسبی برای درمان معتادین نمی داند و می گوید: متاسفانه وابستگی معتادین به متادون بیش از مواد مخدر است و معتادینی که به مراکز متادون درمانی مراجعه می کنند در نهایت باید در مراکز ترک اعتیاد استان پذیرش شوند تا با گذراندن دوره های پرهیز مداری به درمان قطعی برسند.

وی از کاهش تعداد کمپها و مراکز ترک اعتیاد در شهرستان قائم شهر خبر داد و تصریح کرد: در گذشته بیش از ۶۵ مرکز ترک اعتیاد در قائم شهر فعال بود که به دلیل رعایت نکردن استانداردها و کاهش تعداد مراجعین به ۵ واحد رسید.

نیاز معتادین بهبود یافته به حمایت خانواده و جامعه

این فعال فرهنگی و اجتماعی از برگزاری جلسات آموزشی ، مشاوره و بازبینی برای معتادین و خانواده های آنها خبر داد و تصریح کرد: مهمترین اصل برای پایداری بهبودی در یک معتاد ، آگاهی بخشی به خانواده های آنهاست. یک فرد معتاد پس از گذراندن دوره سم زدایی نیاز به حمایت خانواده و جامعه دارد و برای رسیدن به اطمینان قلبی و آموزش مهارت کنترل بیماری به جلسات انجمن NA معرفی می شود.

قربانی در ادامه اظهار داشت: راه اندازی ۶ سوله تولیدی و بسته بندی با ظرفیت اشتغال بیش از ۱۰۰ نفر از دیگر برنامه های من برای اشتغال بهبود یافتگان بود که متاسفانه به دلیل عدم صدور مجوز و تغییر کاربری نیمه کاره مانده است. وی ضمن ابراز امیدواری ، خواستار همکاری بیشتر فرمانداری ، شواری شهر و مدیران شهری شد تا با راه اندازی این سوله ها بخشی از مشکلات معیشتی خانواده های معتادین مرتفع گردد.

 

قائم شهر – مهتاب مظفری سوادکوهی

پایگاه اطلاع رسانی مازنی خبر