کد خبر: 17557تاریخ انتشار : 18:03:36 - پنج‌شنبه 14 ژانویه 2021

شرکت برق مازندران برای شناسایی مراکز استخراج بیت‌کوین پاداش گذاشت

شرکت توزیع برق مازندران برای شناسایی و معرفی مراکز استخراج بیت‌کوین یا همان ارز دیجیتال و رمزارزها در استان بسته تشویقی گذاشت. به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع برق مازندران ، به منظور جلوگیری از فعالیت غیرقانونی مراکز استخراج رمزارز که بخش قابل توجهی از مصارف برق را به خود اختصاص می دهند، همکاری مردمی […]

شرکت برق مازندران برای شناسایی مراکز استخراج بیت‌کوین پاداش گذاشت

شرکت توزیع برق مازندران برای شناسایی و معرفی مراکز استخراج بیت‌کوین یا همان ارز دیجیتال و رمزارزها در استان بسته تشویقی گذاشت.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع برق مازندران ، به منظور جلوگیری از فعالیت غیرقانونی مراکز استخراج رمزارز که بخش قابل توجهی از مصارف برق را به خود اختصاص می دهند، همکاری مردمی جهت شناسایی این مراکز بسیار تاثیر گذار است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران در اینباره گفت: جمع‌آوری مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز، از مهمترین محورهای تعیین شده برای کاهش مصرف برق و کمک به کاهش مصرف سوخت نیروگاه‌هاست.

دکتر فرامرز سپری افزود: با توجه به این که مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز به دلیل مصرف بیش از اندازه برق ، سبب تخریب شبکه می شوند نسبت به کشف و جمع آوری این مراکز اقدام جدی در دستور کار قرار گرفت.

به گفته او در همین راستا افرادی که مراکز غیرمجاز رمز ارز را شناسایی و معرفی کنند با بسته های تشویقی در نظر گرفته شده تقدیر خواهند شد. برای معرفی این مراکز پانصد هزار ریال به ازای هر دستگاه استخراج رمزارز غیرمجاز کشف شده در نظر گرفته شده است که به صورت نقدی به معرفی کنندگان داده می شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران همچنین گفت: برای معرفی این مراکز غیرقانونی مردم و مشترکین می توانند از طریق تماس با سامانه ۱۲۱ و یا شماره تماس مستقیم دفتر حراست و امور محرمانه شرکت به شماره ۳۳۳۹۳۴۱۰ ضمن رعایت محرمانگی اطلاعات ارایه شده نسبت به ثبت گزارش مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز به نام خود اقدام نمایند.

سپری اضافه کرد که مجموعه شرکت توزیع نیز برنامه های گسترده ای برای کنترل مصرفی خطوط در دست اجرا دارد تا با ردیابی میزان مصرف منطقه به منطقه این مراکز غیرقانونی را شناسایی و کشف کند.

رمز ارز یا ارز دیجیتال که انواع مختلفی دارد از جمله موضوعاتی است که در چند سال اخیر در سراسر دنیا طرفداران و سرمایه گذاران بسیاری پیدا کرد. یکی از این رمز ارزها که در ایران بیش از دیگر انواع خود شناخته شده بیت کوین (Bitcoin) است که یک ارز و پول دیجیتال و همچنین یک شبکه برای پرداخت‌های مستقیم و بدون واسطه محسوب می شود.

چیزی که بیت کوین را از دیگر پول‌های پیش از خود متمایز می‌کند، غیر متمرکز بودن آن است. غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند به تنهایی کنترل شبکه را در دست داشته باشد و هیچکس مالک اصلی آن نیست. هیچ بانک، مؤسسه، نهاد یا دولتی بیت کوین را کنترل نمی‌کند. در حقیقت کنترل بیت کوین به دست تمام کاربران آن است.

در سال ۲۰۰۸، درست کمی پس از بحران اقتصادی بزرگ آن زمان، یک مفهوم جدید از پول و دارایی به نام بیت کوین ارائه شد که به عقیده بسیاری از اقتصاددانان می‌تواند آینده اقتصاد جهان را متحول کند و یا حداقل شروع کننده این جریان باشد که مخالفان زیادی را نیز به همراه داشت.

موضوع بیت کوین همراه با تمام کشورهای دیگر در ایران نیز علاقه مندان و منتقدانی را به همراه داشت و از نظر دولت به عنوان پولی غیر قابل اعتماد و غیر مجاز نامیده شد. با وجود اینکه برای مدت زیادی موضوع ارز دیجیتال یا بیت کوین از خاطره‌ها دور شده بود، این روزها بار دیگر به شکل و موضوع متفاوت نقل محافل مردم کشور از جمله مردم مازندران شده است.

در روزهای اخیر درپی افزایش مصرف انرژی گاز و کاهش سوخت نیروگاه های تولید برق اخباری و تصاویری از استخراج یا به اصطلاح رایج “ماینینگ بیت کوین” در برخی مناطق کشور دست به دست می‌شود که با موضوع استفاده از برق یارانه‌ای و یا رایگان به دست کاربران شبکه‌های مجازی می‌رسد. با توجه به اینکه دستگاه استخراج بیت کوین با مصرف برق بالایی فعالیت می‌کند، عمده این تصاویر فیلم‌ها از مساجد و یا بخش‌های کشاورزی است که به صورت رایگان و یارانه‌ای از انرژی برق مصرف می‌کنند.

استان مازندران نیز به دلیل دارا بودن بیشترین مصرف کنندگان برق یارانه‌ای و رایگان که به واسطه کشاورزی و صنعتی بودن و همچنین تعداد بالای بقاء متبرکه و مساجد، همواره یکی از بیشترین مراکز جلب توجه استخراج کنندگان بیت کوین بوده است.

در یک سال گذشته نیز دهها مرکز استخراج بیتکوین در استان مازندران شناسایی و کشف شد که صدها دستگاه استخراج ارز دیجیتال از متخلفین ضبط و به مراجع قضایی تحویل شد.

مازندران دارای ۲ شرکت توزیع برق است که شرکت توزیع برق منطقه ساری یک میلیون و ۴۲۰ هزار مشترک دارد که از این تعداد ۷۶ درصد مشترکان خانگی، ۴.۹ درصد عمومی، ۵.۱ کشاورزی و هفت دهم درصد هم مشترکان صنعتی هستند.