کد خبر: 18125تاریخ انتشار : 10:35:08 - شنبه 27 مارس 2021

مدیرکل گردشگری مازندران: بیش از ۱۰۰ واحد اقامتی مازندران تذکر کرونایی دریافت کردند

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی مازندران از تذکر کرونایی به بیش از ۱۰۰واحد گردشگری استان خبر داد گفت: فعالان حوزه گردشگری مازندران باید به پروتکل‌های بهداشتی به چشم تنها ناجی تداوم فعالیت صنعت گردشگری استان نگاه کنند. سیف الله فرزانه افزود: گردشگری مازندران در شرایط حساسی قرار دارد که بخش یاز این […]

مدیرکل گردشگری مازندران: بیش از ۱۰۰ واحد اقامتی مازندران تذکر کرونایی دریافت کردند

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی مازندران از تذکر کرونایی به بیش از ۱۰۰واحد گردشگری استان خبر داد گفت: فعالان حوزه گردشگری مازندران باید به پروتکل‌های بهداشتی به چشم تنها ناجی تداوم فعالیت صنعت گردشگری استان نگاه کنند.

سیف الله فرزانه افزود: گردشگری مازندران در شرایط حساسی قرار دارد که بخش یاز این شرایط حساس باید توسط خود فعالان این حوزه مدیریت شود.

وی ویروس کرونا را مسئله جدی دانست که ممکن است برای مدت طولانی تری گردشگری مازندران را تحت تاثیر قرار دهد و گفت: نباید از سوی مسافران و فعالان حوزه گردشگری استان اینگونه تصور شود که مسئله کرونا با کاهش شمار بیماران بستری و تغییر رنگ بندی استان بر طرف شده و باید رفتار عادی داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با اشاره به برخی عادی انگاری ها توسط مردم و مسافران و همچنین شلوغی بازار شب عید وضعیت کرونایی استان را حساس توصیف کرد و اظهار داشت که با توجه به درپیش بودن فصل تابستان، بازگشت مجدد مازندران به رنگ‌بندی‌های پرخطر آسیب های جدی‌تری به گردشگری وارد خواهد کرد.

فرزانه تاکید کرد: همه فعاان حوزه گردشگری و مسافران برای باز بودن درهای گردشگری استان موظف به رعایت جزئی‌ترین نکات پروتکل‌های کرونایی هستند و باید این مسئله به یک مسئولیت و رویه جاری در این بخش تبدیل شود.

وی همچنین به تداوم بازرسی از فعالیت مجموعه های گردشگری در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: از ۲۸ اسفند ماه تا به امروز یکهزار و ۲۹۳ مورد بازدید از مجموعه های رسمی اقامتی و گردشگری استان ۱۰۳ مرد تذکر دریافت کردند که همین میزان نیز برای ما قابل قبول نیست.

فعالیت گردشگری مازندران در گرو پروتکل‌ها

مدیرکل میزاث فرهنگی تقریبا تمامی تذکرات را مربوط به عدم رعایت مناسب پروتکل های بهداشتی عنوان کرد و افزود: باید فعالان بخش گردشگری به دستورالعمل های بهداشتی با نگاه تنها ناجی و راه تداوم فعالیت اقتصادی خود نگاه کنند.

فرزانه همچنین به بیش از چهار هزار مورد بازدید از مجموعه های خانه مسافر استان اشاره کرد و ادامه داد: در این حوزه نیز بیشترین تخلفات مربوط به پروتکل های بهداشتی و کرونایی است.

به گفته او لازم است هشدارهای مجموعه های بهداشت و درمان استان از سوی فعالان حوزه گردشگری و همچنین مردم و مسافران جدی گرفته شود تا بار دیگر شاهد تعطیلی صنعت توریست استان نباشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: در حال حاضر بیش از چهار هزار مجموعه اقامتگاهی با ظرفیت حدود ۹۰ هزار نفر و اشتغال مستقیم ۱۶ هزار نفر فعال هستند که تعطیلی دوباره گردشگری ناشی از محدودیت های کرونایی می تواند به این صنعت و معیشت شاغلان این حوزه خسارت جدی وارد کند.

شیوع کرونا در استان گردشگرپذیر مازندران تاثیرات متعددی بر این صنعت بزرگ داشته است و اینطور که به نظر می‌رسد ، گردشگری استان برای حیات خود در تداوم شرایط کرونایی نیازمند برخی اصلاحات و تغییرات است.

شیوع کرونا در مازندران نخستین بار سی ام بهمن ماه سال ۹۸ با شناسایی ۲ بیمار مبتلا به کرونا از سوی دانشگاه علوم پزشکی بابل شروع شد و تاکنون سه موج را تجربه کرده است. هم اکنون نیز این استان پس از یک دوره شیب آرام روند کاهشی، از روزهای اخیر بار دیگر درحال اوجگیری است در حال حاضر نیز ۵۱۴ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند.

استان مازندران بیش از چهار هزار مجموعه رسمی گردشگری تفریحی ، اقامتی و پذیرایی با حدود ۹۰ هزار تخت اقامتی دارد که به طور میانگین در سال های اخیر به خصوص تعطیلات رسمی مانند عید نوروز پذیرای بیش از ۱۰ میلیون گردشگر بود.